Намериха възможни доказателства за съществуването на частици тъмна материя
Астрофизици от Принстънския университет и Националната ускорителна лаборатория SLAC откриха възможни доказателства за съществуването на частици тъмна материя. Резултатите от изследването са публикувани в списанието Physical Review Letters.
Спекулира се, че тъмната материя може да бъде открита индиректно чрез светлината, излъчвана от анихилацията на сблъскващи се хипотетични частици. Учените казват, че са открили нещо, което според тях може да е такава светлина във външната атмосфера на тъмната страна на Юпитер.
Предполага се, че частиците тъмна материя са привлечени от Юпитер и се сблъскват с неговата йоносфера, произвеждайки изблици на йонизиращо лъчение. Това излъчване трябва да доведе до появата на излишък от H3+ катиони или протониран молекулярен водород.
Изследването анализира данни, получени от спектрометъра на сондата Касини в продължение на три часа. Проведени са инфрачервени наблюдения от нощната страна на планетата над нейния екваториален регион, което направи възможно намаляването на влиянието на полярните сияния. В данните учените търсят доказателства за повече радиация от H3+, отколкото може да се обясни, без да се прибягва до хипотезата за тъмната материя.
Изследователите са открили излъчване от H3+, но все още не е ясно дали има принос от тъмната материя. Астрономите планират да продължат изследванията си, за да потвърдят дали радиацията е поне отчасти резултат от унищожаването на неизвестни частици.
Прочети цялата публикация