Fakti.bg | 05.07.2024 15:50:31 | 29

Разкриха защо гренландската акула живее 500 години

Учени от университета в Манчестър посочиха като възможна причина за дълголетието на гренландската акула поддържането на мускулна метаболитна активност, съобщава Phys.org.

Гренландската акула (Somniosus microcephalus) е най-дълголетният вид гръбначно животно с максимална продължителност на живота, достигаща 500 години. Преди се смяташе, че този дълъг живот се дължи на студената среда на акулите и минималното им движение, но причините изглеждат много по-сложни.

Изследователите се фокусираха върху изучаването на метаболитните процеси, които биха могли да обяснят толкова дълъг живот, предполагайки, че метаболизмът на тези акули не се променя с възрастта, което беше потвърдено експериментално.

За да измери метаболизма на гренландските акули, екипът извърши ензимни анализи върху проби от запазена мускулна тъкан. Измерванията са извършени върху акули от различни възрасти в широк диапазон от температури на околната среда. Резултатите показват, че през годините метаболитната активност на мускулите на акулите остава непроменена, което не е характерно за повечето животни.

Тъй като много организми стареят, промените в активността на метаболитните ензими са чести. Това подкрепя хипотезата, че гренландската акула не показва традиционни признаци на стареене.

Метаболитните ензими на гренландската акула са значително по-активни при по-високи температури, което показва липса на специфична адаптация към полярната среда. Това е важно да се има предвид при променящ се климат, тъй като видовете с дълги периоди на поколение (женската достига полова зрялост до 150 години), като гренландската акула, може да са по-малко способни да се адаптират.

Прочети цялата публикация