Fakti.bg | 06.07.2024 21:06:34 | 55

Евро 2024: Нидерландия показа характер и обърна Турция за класиране на полуфинал

Нидерландия е последният полуфиналист на Евро 2024! "Лалетата" направиха обрат през второто полувреме срещу Турция и се наложиха с 2:1, а следващият им съперник е Англия. Отборът на Роналд Куман показа характер и сломи съпротивата на турците, които бяха подкрепяни от голям брой свои фенове на "Олимпиащадион в Берлин", пише Спортал.

Отборите на Нидерландия и Турция играят при 2:1 на "Олимпиащадион" в Берлин в мача, който ще определи последния полуфиналист на Евро 2024. Гола за турците отбеляза Самет Акайдън в 35-ата минута, в 71-ата Стефан де Фрай изравни, а в 76-ата Коди Гакпо вкара второ попадение за Нидерландия.

"Лалетата" нямаха проблеми на осминафиналите и елиминираха Румъния след убедителна победа с 3:0, но сега ги чака непредивидимият състав на Турция, който се справи с Австрия в предишната фаза и не крие амбициите си да достигне до голямата четворка.

За първи път от началото на турнира Роналд Куман залага на непроменен състав в два поредни мача. На вратата застава Барт Вербруген, защитното каре е изградено от Дензъл Дъмфрис, Стефан де Фрай, Вирджил ван Дайк и Нейтън Аке, в средата на терена ще си партнират Тижани Райндерс, Чави Симонс и Йерди Схаутен, а в предни позиции ще се разчита на Стивън Бергвайн, Мемфис Депай и Коди Гакпо. Очакваше се авторът на два гола във вратата на РумънияДонийл Мален да стартира вместо Бергвайн, но крилото на Аякс преодоля проблемите с коляното си и отново е титуляр.

След изтърпяно наказание за Турция се завръща капитанът Хакан Чалханоолу, който ще организира атаките на своя тим заедно с Кенан Йълдъз, Салих Йозджан и Баръш Йълмаз. Младата звезда Арда Гюлер е изнесен от Винченцо Монтела на върха на атаката, по фланговете ще действат Мерт Мюлдюр и Ферди Кадъоглу, а тримата бранители пред Мерт Гюнок са Каан Айхан, Абдюлкерим Бардакджъ и Самет Акайдън, който замества героя от срещата с АвстрияМерих Демирал.

Двата отбора се срещнаха за последно в квалификациите за Мондиал 2022, като турците се наложиха с 4:2 в Истанбул, но в ответния двубой в Амстердам Нидерландия постигна разгромен успех с 6:1 след хеттрик на Мемфис Депай. Общият баланс помежду им е в полза на "оранжевите".

Още в 1-ата минута Нидерландия имаше шанс да поведе, но озовалият се на добра позиция в наказателното поле Депай шутира високо над вратата. Малко по-късно доскорошният футболист на Атлетико Мадрид отново създаде проблеми на турската защита, но не уцели добре топката. Нидерландците категорично доминираха в началото на срещата и търсеха пролуки в сгъстената противникова отбрана. "Лалетата" пресираха високо и не позволяваха на турците да разиграват продължително в средата на терена.

В 11-ата минута Йозджан опита далечен изстрел, но той беше много неточен. Подобно изпълнение сътвори и Чави Симонс, който отново впечатли с огромната си работоспособност. В средата на полувремето турците заиграха по-смело. Силен шут на Чалханоолу се отклони от главата на Ван Дайк, а последвалият корнер не донесе неприятности на Вербруген. В 25-ата минута капитанът на Нидерландия запази самообладание и не позволи на преместилия се на върха на атаката Баръш Йълмаз да го преодолее на самата аутлиния.

Това беше силен период за турците и Бардакджъ пропусна да открие резултата след перфектно центриране на Чалханоолу. Малко след това Чави Симонс получи жълт картон за грубо нарушение срещу Мерт Мюлдюр, но имаше късмет, че реферът Клеман Тюрпен не го изгони. Футболистите на Монтела ставаха все по-агресивни и принуждаваха съперника да греши в собствената си половина. В 35-ата минута Арда Гюлер центрира към далечната греда, Вербруген не прецени добре полета на топката и Самет Акайдън даде преднина на Турция за радост на по-голямата част от феновете по трибуните.

Попадението висимо смути нидерландците. Те имаха твърде малко време за реакция до почивката, а и Турция вече играеше с много по-голямо самочувствие. В 42-ата минута Бергвайн стреля извън наказателното поле, но топката мина далеч от целта. Левият бек Кадъоглу на няколко пъти спря пробиви на Дъмфрис, а Гакпо действаше твърде индивидуално. За цялото полувреме съставът на Куман не отправи нито един точен удар.

Селекционерът на "оранжевите" смени на почивката Бергвайн с Ваут Вегхорст. Опитният таран застана на обичйаната си позиция, а Депай мина малко по-назад. В 54-ата минута Гакпо центрира към Вегхорст, който беше изпреварен от Айкадън, но реферът не даде корнер, а аут. В ответната атака Нейтън Аке получи жълт картон за нарушение срещу набралия скорост Арда Гюлер. Младокът сам изпълни статичното положение и топката срещна левия страничен стълб. В тази ситуация пък Тюрпен не видя намесата на Вербруген и не отсъди корнер в полза на Турция.

Нидерландия атакуваше с все повече хора, но турците бяха много добре подредени и си помагаха във всяка ситуация. В 65-ата минута Вербруген спаси силен шут на Кенан Йълдъз, а след това топката беше изчистена. В 70-ата минута Депай прехвърли топката към непокрития Вегхорст, но той не успя да преодолее Мерт Гюнок. След последвалия корнер топката беше разиграна късо и Депай намери в наказателното поле Де Фрай, който се разписа с глава за 1:1.

Изравняването вдъхнови нидерландците, които продължиха да нападат, а в действията на турците все по-често се забелязваше паника. Куман освежи състава си с включването на Джоуи Ферман и Мики ван де Вен. В 76-ата минута Дъмфрис напредна отдясно и центрира по тревата, Гюнок закъсня с реакцията си и пръв до топката стигна Коди Гакпо, който я добута в мрежата - 2:1. Това беше четвърти гол за нападателя на "лалетата", който не наказа единствено Франция на еврофиналите.

Монтела рискува и направи две двойни смени, като в игра се появиха Окай Йокушлу, Керем Актюроолу, Мехмет Зеки Челик и Дженк Тосун. В 85-ата минута турците на два пъти можеха да възстановят равенството, но последователно удари на Зеки Челик и Актюроолу бяха блокирани. Дженк Тосун също имаше възможност да обстрелва вратата на Вербруген, но прати топката в аут. Нидерландия отговори с опасна контра, при която Гакпо шутира силно, но Мерт Гюнок остави интригата жива.

В добавеното време турците пропиляха нова невероятна възможност. Резервата Семих Кълъчсой отклони топката след центриране от левия фланг, но Вербруген отново показа блестящ рефлекс.