Мюмюн Тахир: Песента на Чичопей
Какво очакваме, стълпени на площада?
Днес варварите щели да пристигнат тук.
Защо това бездействие в народното събрание?
Защо народните избраници закони не създават?
Константинос Кавафис.
Няма оживление в римския сенат - така или иначе варварите ще създават законите. Известните оратори също ги няма наоколо. Така е... Варварите се отегчават от сложни красноречия. Дали варварите ще дойдат? При Тодор Живков идваха. Знам от личен опит…
Забравихме как пееха някога нашите майки и бащи. Пееха, когато са на път, когато копаеха и оряха, когато тъчаха и бродираха. Пееха, когато оплакват покойник, когато проклинат. В нещастие и радост, в щастливи и тъжни мигове. Единственото изобилие, което никой никога не е бил в състояние да им отнеме. Дали?
Но песента стана най-дефицитното нещо в нашия живот. Пеем все по-малко и тази потребност постоянно губи своето значение за всекидневието ни. А песента е първата молитва, произнесена някога от човека. Тя е свещенодействие на духа. С годините нейният език става език на мисленето ни. Песента и мелодиите, които ни съпътстват в мигове на самотност и тъга, на радост и щастие, са езикът на душевната ни нагласа, която ни отнася в едно или друго измерение.
Казаха ни! Не бива да пеем, защото варварите ще дойдат и ще ни унищожат; защото те не обичат радостта и веселието; защото не може всички да са богати и да живеят в охолство; защото на върха на пирамидата е поставен индивид от незнайни за нас сили и само най-близкото му обкръжение ще маже филиите си с мед.
И тогава забравихме, че песента е едно от вечните начала, един от вечните знаци на човешкото ни битие, коренът на духовната ни екзистенция.
Но нищо на този свят не е дадено веднъж за винаги; всичко тече, всичко се променя и преминава от едно качество в друго. Днес никой не може да съществува, бетонирайки се и издигайки китайски стени около себе си.
Известно е, че почти винаги една от причините за разпадането на държави е нравственият упадък на обществото. Най-напред негови жертви стават тези, които разполагат с власт и богатство, защото в своите мисли и действия те са движени от алчността. Постепенно този упадък обхваща големи групи от организацията.
Но обикновено победата принадлежи на онези, които пристигат преди варварите. Не съм запознат с ценностите на чичопей, но се престраши да посочи, че бездуховността е обхванала значителна част от организацията, чиито лидер стана преди време. И като се огледа, първо наляво, после надясно, откри в собствената си организация пороци като клеветничество, подкупничество, доносничество, изнудване, лицемерие… И поде… След което героите от 17 мига от пролетта отидоха на Ботевградско шосе да чакат варварите.
Защо улиците и площадите се опразват толкова бързо?
Защо всички се прибират разсеяно?
Защото е тъмно, варварите не са пристигнали.
Те бяха един вид решение на нашите проблеми.
Прочети цялата публикация



Ал Бано се завръща у нас с концерт в Античния театър в Пловдив с дъщеря си Жасмин Каризи
Дъщерята на Ким Кардашиян отново провокира със скандална промяна (СНИМКИ)
11 февруари 2012 г. – денят, в който светът загуби Уитни Хюстън
Тициано Феро гост на Санремо
Синът на Краси Куртев: Песента "Завинаги" е разговор чрез музика с баща ми
Днес рожден ден празнува Поли Генова – една от най-разпознаваемите и обичани български поп изпълнителки
Голям гаф на Азис и Цвети Янева (ВИДЕО)
Влюбена двойка сключи брак по време на шоуто на Bad Bunny на Супербоул (ВИДЕО)
Шоуто на полувремето на Super Bowl 2026: Бед Бъни е хедлайнер с Лейди Гага, Рики Мартин и други
В Литва обвиниха изгряваща музикална звезда в "използване на руски мотиви"
The New York Times: Този път няма обиди, но Европа вече загуби доверие в САЩ
Потвърдено: Женева приема на 17 февруари делегации на САЩ, Русия и Украйна за поредни разговори за мир
Важно за всички, които ще пътуват с автобус до гробищата
Трима души загинаха при американски удар по плавателен съд в Карибско море
Стармър: Европа трябва да замени прекомерната си зависимост от САЩ, икономиката й е 10 пъти по-голяма от руската
Рюте: Вашингтон не е спрял доставките за Украйна
Ван И към Рубио в Мюнхен: Диалогът е за предпочитане пред конфронтацията
Проучване: ТИСА води на ФИДеС с 10 пункта преди вота в Унгария
Конгресът на САЩ призова бившият еврокомисар Питър Манделсън да свидетелства по делото "Епстийн"
Николай Младенов: Нарушенията на примирието застрашават преходното управление на Газа