Сергей Рябков: САЩ напуснаха договора за контрол на въоръжения, за да създадат оръжия, с които да заплашват Китай
Руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков смята, че решението Съединените щати да се оттеглят от ключово споразумение за оръжия от съветската епоха, е с цел Вашингтон да увеличи военния си капацитет и да засили мощта си, за да представляват заплаха за Китай, съобщава Ройтерс.
Още през 2018 г. тогавашният президент Доналд Тръмп обяви намерението на САЩ да напуснат Договора за ликвидиране на ядрените сили със среден обсег, споразумение, подписано през 1987 г. от лидерите Роналд Рейгън и Михаил Горбачов.
Официалното оттегляне се състоя през август 2019 г., отбелязвайки края на важна глава в контрола върху въоръженията.
Рябков, заяви пред "Интернешънъл лайф", официалното издание на Министерството на външните работи, че мотивът зад решението на Вашингтон сега е "разкрит с абсолютна, безспорна яснота".
"Американците трябваше да се оттеглят от договора, за да създадат такива системи за сплашване на Народна република Китай", заяви Рябков, цитиран от БТА.
"И не е случайно, че наскоро зачестиха дискусиите за това кога и къде американците могат да започнат да разполагат своите оръжия със среден обсег на действие в Азиатско-тихоокеанския регион. А, също и в Европа, но преди всичко в Азиатско-тихоокеанския регион", добави той, цитиран от БТА.
Прочети цялата публикация