Цепи ли се досега монолитното ДПС?
Че се цепи е видно с просто око, независимо от уверенията за противното на отцепниците- онези, които не изпълниха волята на Доган да гласуват срещу правителството предложено от ГЕРБ.
Едно време, в миналото, Доган управляваше партията с желязна ръка. Изхвърли двама председатели на парламентарната група на партията- Лютви Местан и Мустафа Карадайъ и през годините отлюспи всякакви претенденти за лидерство в ДПС.
Сега срещу него застана Делян Пеевски, подкрепен от по- голямата част от парламентарната група. Веднага излязоха прогнози, че няма да им се размине, Доган ще се разправи с тях.
Доган обаче име в лицето на Пеевски мощен противник. Изключеният от Пеевски Рамадан Аталай твърди, че в разговор между двамата Пеевски му казал „Аз винаги печеля и сега ще спечеля”.
Доган в момента не контактува с Пеевски, който направи емоционално изявление, че с Доган няма лични проблеми, но че що се отнася до уволненията под неговото председателство, била се изпълнила волята на структурите. Пеевски направи също ново изявление пред част от областните ръководители. „Доган е на ход!- каза той.- И двамата няма да си простим, ако разцепим партията по оста Доган-Пеевски! Не може да да има 2 ДПС-та”. Колегите призоваха за пълно обединение между мен и г-н Доган, партията да бъде цяла. Не съм разговарял с Ахмед Доган. От моя страна е направено всичко, че да бъдем заедно. Той е на ход".
Ти си на ход, казва Пеевски на Доган, и ако не тръгнеш на обединение с мен (което значи да приемеш правото ми да командвам в партията и ако трябва да уволнявам някого, без да питам някого, включително и теб) тогава ДПС ще се разцепи и ще има две ДПС-та.
Взривоопасната ситуация в ДПС поражда ред въпроси. Как стана така, че години депутатът от ДПС Пеевски не стъпваше в пленарната зала, сега изведнъж стана председател на ДПС? Защо Доган сложи на този пост, човек, възприеман като олигарх, санкциониран за корупция по линия на Магнитски? Когато депутатът от ДПС и един от лидерите на партията Христо Бисеров беше обвинен за укриване на данъци, въпреки че съдът го оправда, Доган го изхвърли от партията. А Пеевски, след като бе санкциониран по Магнитски, не само, че не беше изхвърлен от партията, а издигнат на висш пост в нея.
Едно обяснение може да бъде, че Пеевски е настоял да получи този пост, който му позволи да се изяви като най- видният евроатлантик и противник на Русия и Путин, с надеждата Хегемона да отмени санкцията Магнитски. Но защо Доган се е съгласил на такъв рискован за него и партията му ход, освен ако не е бил принуден? Контролирал ли е Пеевски през годините паричните потоци, към партията- корпорация ДПС? Разполага ли той с информация уличаваща Ахмед Доган в бизнес сделки, които са го облагодетелствани незаконно? Ако както се твърди, Пеевски има голямо влияние в съда и прокуратурата, не го ли е Пеевски отървавал? И възникват и други въпроси- как Ахмед Доган стана милионер и с какви средства построи сараи в Бояна и в Росенец край Бургас? Как придоби ТЕЦ „Варна”? Оказвал ли му е в това отношение съдействие всемогъщият Пеевски?
Тези дни седмичника „Филтър” излезе на на първа страница със заглавие „Готвят арест за Доган?”. Споменава се , че Догановия „ТЕЦ Варна” дължи на „Булгаргаз” 35.5 млн. лв. Службите разследвали и връзките на Доган с общинския съветник във Варна Сали Табаков, когото местните активисти на ДПС наричала Сали паша, и който в края на юни бил арестуван с обвинения за корупция.
Ако както се предлага, Пеевски държи козове срещу Доган, то последният е поставен в изключително трудно положение. Още повече, че за евентуалното разцепление на ДПС Пеевски и групата около него обвиняват самият Ахмед Доган. След провала на гласуването на кабинета на ГЕРБ, от централата на ДПС са изпратили писмо до посолствата на страните от ЕС и НАТО, в което се казва, че Ахмед Доган се е опитал чрез телефонни обаждания да даде указания да не се подкрепя правителството и така е предотвратил съставянето стабилно евроатлантическо правителство, което да осигури продължаване на членството на България в ЕС и НАТО и предоставянето на необходимата военна помощ за Украйна". В писмото се добавя: "Като се имат предвид и предишни изяви и подкрепа на г-н Доган за Русия и нейната политика и тясната му връзка с посланик Митрофанова и руския консул в България, смятаме, че днешните му действия представляват хибридна атака срещу ДПС и парламентарната демокрация". В писмото Доган е наречен бивш председател на ДПС, а не почетен председател, още едно унижение на човека създал тази партия.
Това са проблеми, от които главата на почетния председател може да побелее. Но той сам си е виновен. Той е пуснал някога както се казва „вълка в кошарата”,
Прочети цялата публикация