ЗАРОВО Е ЖИВО с наследниците на бежанците от Егейска Македония през 1913-а
Наследниците на бежанци от село Зарово, Солунско в Егейска Македония откриха паметен знак на предците си, които след опожаряването на родното им място на 16 юни 1913 година го напускат и се заселват в пределите на Горна Джумая, в с. Белица, днешното село Илинденци, село Крупник и в други краища на страната, търсейки спасение и живот за семействата си, за потомството си.
Паметната плоча е поставена в пространството между Младежкия дом и Регионалния исторически музей на Благоевград с идеята, който прочете текста да влезе в музея и да потърси повече информация, свързана с историята на бежанската вълна от Зарово.
Мемориалът, посветен на заровалии, е направен по идея на Камелия Грънчарова и е изработен изцяло с дарения на заровски фамилии. В своето слово Камелия Грънчарова каза: ”16 юни 1913 година е ден, който никой от нас няма да забрави, ден, който промени съдбата на стотици българи от Егейска и Вардарска Македония, от Беломорска Тракия, ден, в който и българското село Зарово, Солунско, претърпява участта на селищата, които пазят българското си самосъзнание, своя език и подчиненост на Българската Екзархия. Село Зарово е люлката на българщината в Егейска Македония, селището чийто говор е един от най-архаичните български говори с най-старинни форми и думи в славянския език, най-близък до светите братя Кирил и Методи, селище с висока материална и духовна култура…
Ние, техните наследници, поставяме този паметен знак, за да напомня на нас и нашите потомци за разрушителната сила на войната, за тежките последствия от нея, за загубата на живота им, за мъката и трагедията, която се преживява от раздялата с родното място”.
Почетният член на инициативния комитет, 91 годишната проф. Ева Соколова, откривайки паметната плоча, сподели че споменът е среща: ”Ние днес се срещаме с нашите предци.Те са ни дали много и ние сме длъжни да сме им благодарни и да продължим с тяхната воля, с тяхната енергия, с тяхното чувство за запазване на българщината”.
Майката на проф. Ева Соколова е от Аладжовия род на село Зарово.Ева е родена на 9 септември 1933 година в Горна Джумая, днешния Благоевград. Завършила е Висшия Химико-технологичен институт в София,където става и преподавател в катедра „Физикохимия”.
Специализирала е в Германия и в Москва. Първият ѝ съпруг е проф. Добри Лазаров – преподавател по неорганична химия, с който имат две дъщери. Вторият ѝ брак е с Йордан Соколов – бивш министър на вътрешните работи и председател на 38-то Народно събрание.
Отец Андон Шавулев отслужи водосвет и заупокойна молитва за бежанците от Зарово.
Силата на духа на заровалийските бежанци от 1913 година е запазена. Доказват го разказите и спомените на наследниците им, чрез които Зарово е живо и днес.
Те се заселват в пределите на Горна Джумая, в с. Белица, днешното село Илинденци, село Крупник, Наследниците на бежанци от село Зарово Солунско в Егейска Македония откриха паметен знак на предците си.
Източник: bezgranitsi.bg
Прочети цялата публикация



Явор Чучков: Ефрем Чучков е герой, който не бива да остане забравен
Под знака на женския месец българо-македонския спор между две дами оживява в турне
Българската държава по времето на цар Симеон (893 - 927) - нов поглед към историческите събития
В Турция се страхуват от разрастване на войната в Иран
Три години по-късно: Лили Колинс си върна откраднатия годежен пръстен
Ботев Враца посреща Арда Кърджали в търсене на първа победа през новата година в Първа лига
Интензивен е трафикът за товарни автомобили на изхода на ГКПП „Капитан Андреево“
100 000 разселени хора и падащи бомби. Как офанзивата на Израел срещу Хизбула превърна Ливан в бойно поле
ЦРУ: Киро Глигоров отказал $100 млн. за промяна на името на Македония, търсел подкрепа от България
Христо Мутафчиев връчи специална награда на БНР за принос към българския театър (СНИМКИ)
В ЕС започва проучване на "мъжкарската" онлайн пропаганда
Пак ще е слънчево, след обяд ще превали на отделни места
Важните събития в България и по света днес
Хакан Фидан: Израел е възприел стратегията за създаване на нестабилност в целия регион
Неспокойна нощ в Персийския залив: Иран нанесе удари по цели в пет съседни страни ВИДЕО
Тръмп "засега" няма да праща сухопътни сили в Иран, обвини Техеран за удара по девическото училище
Иран твърди, че е ударил с три ракети база с американски войници в Кувейт
Четирима загинали при удар срещу хотел в центъра на Бейрут ВИДЕО
Експлозия край посолството на САЩ в Осло ВИДЕО
Историческо! Никола Цолов спечели първото състезание за сезона във Формула 2