Mvr.bg | 12.07.2024 08:06:53 | 77

Въпроси и отговори от пленарно заседание на НС, проведено на 22 март 2024 г.


Парламентарен контрол 22/03/2024

Калин Стоянов, и.ф. министър на вътрешните работи ще отговори на:

Въпрос от ИВАН ВАЛЕНТИНОВ ИВАНОВ, относно прехвърляне на мигранти в България, съгласно Дъблинския регламент. Въпрос от КРАСЕН ГЕОРГИЕВ КРЪСТЕВ, МАРТИН НИКОЛАЕВ ХАРИЗАНОВ, относно разкриване на Районно полицейско управление - Роман, община Роман, област Враца. Въпрос от БОРИСЛАВ ГУЦАНОВ ГУЦАНОВ, относно Академията на Министерството на вътрешните работи.

ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСИЦА КИРОВА:  Преминаваме към въпроси към министъра на вътрешните работи господин Калин Стоянов. Той ще отговори на народния представител Иван Иванов относно прехвърляне на мигранти в България съгласно Дъблинския регламент.

Господин Иванов, може да развиете въпроса си.

ИВАН ИВАНОВ (БСП за България): Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, уважаеми господин Министър! Тъй като последните седмици се разгорещи една дискусия относно постъпващите лица в България, които се връщат по Споразумение от Дъблинския регламент, моля да ми отговорите на:

След приключването на преговорите за приемане на България в Шенгенското пространство по въздух и вода до края на месец февруари 2024 г. колко мигранти са прехвърлени в България от държави – членки на Европейския съюз? Какъв е профилът на прехвърлените лица? Колко от тях са с присъди за извършени престъпления на територията на Европейския съюз? Благодаря.

ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСИЦА КИРОВА: Благодаря Ви за въпроса, господин Иванов.

Господин Министър, имате думата. Аз мисля, че съм чувала отговор на подобен въпрос няколко пъти. Може би е стар въпросът или сега е нов, господин Иванов? Аз съжалявам, че се намесвам. Датата е началото на месец март.

ИВАН ИВАНОВ: Точно така.

КАЛИН СТОЯНОВ – ИЗПЪЛНЯВАЩ ФУНКЦИИТЕ МИНИСТЪР: Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители, уважаеми господин Иванов! Република България прилага Регламента Дъблин след присъединяване на страната ни в Европейския съюз през 2007 г. Към момента входящи и изходящи трансфери по него се осъществяват до и от Република България към други държави членки и те не са обвързани с присъединяването ни в Шенген.

Компетентният национален орган за прилагане на Регламент Дъблин е Държавната агенция за бежанците при Министерския съвет. Тя провежда производство, с което се определя коя държава е компетентна за разглеждане на молбата за предоставяне на международна закрила, подадена в една от държавите членки. При установяване на основания за приемане на чужденец на територията на страната ни Държавната агенция за бежанците информира Главна дирекция „Гранична полиция“ за датата, часа и мястото на предстоящия трансфер на лицето, както и от коя страна ще пристигне и с кой полет.

Всички подлежащи на връщане лица задължително се подлагат на проверка в автоматизираните информационни системи на Министерството, Шенгенската информационна система и съответно международната организация на криминална полиция Интерпол.

Главна дирекция „Гранична полиция“ приема чужденеца в процедура по Закона за убежището и бежанците и съпровождащите го документи, като задължително го въвежда в автоматизираната информационна система „Граничен контрол“. По този начин се извършват повторни проверки в Шенгенската информационна система и националната база данни за наличие на криминални деяния. Връчва му се полицейско разпореждане за явяване в посоченото от Държавната агенция за бежанците териториално поделение, като изпращат копие от разпореждането и съпровождащите чужденеца документи на Агенцията. Ако чужденецът е от уязвима група, Главна дирекция „Гранична полиция“ го съпровожда и предава в определеното от Държавната агенция за бежанците териториално поделение.

За периода от 1 януари 2024 г. до 4 март 2024 г., тъй като тогава беше въпросът, по Регламент Дъблин са осъществени трансфери на общо 168 лица, както следва: от Австрия – 69; от Германия – 51; от Франция – 15; от Белгия – 10; от Швейцария – 8; от Нидерландия – 6; от Румъния – 5; от Швеция – 2 лица, и от Полша и Чехия – по едно лице.

Профилът на върнатите лица е кандидат за международна закрила в Република България. Само един гражданин на Мароко е с установено съвпадение на данните с въведен в Шенгенската информационна система сигнал за лице, издирвано за участие в наказателно производство за престъпление против собствеността – по чл. 34 от Регламент 2018/1862 на Европейския парламент и на Съвета. Държавата, въвела сигнала, е Германия.

Към настоящия момент лицето е настанено в Специален дом за временно настаняване на чужденци от затворен тип в Бусманци с цел последващото му връщане в държавата по произход.

Когато се приема обратно на територията на страната ни чужденец, на който е отказана международна закрила в Република България или молбата му е отхвърлена като явно неоснователна с влязло в сила решение, но отговорността на страната ни не е отпаднала съгласно Регламента, същият се предава на Дирекция „Миграция“ за извеждането му от страната.

За периода от 1 януари 2024 г. до 1 март 2024 г. в Дирекция „Миграция“ са осъществени прехвърлянията на девет чужденци с приключени производства по предоставяне на международна закрила, спрямо които са предприети действия съгласно разпоредбите на Закона за чужденците в Република България. На всичките лица са издадени заповеди за настаняване в специалните домове за временно настаняване на Дирекция „Миграция“ и е стартирала процедура по изпълнение на наложените принудителни административни мерки по Закона за чужденците в Република България.

Използвам случая, за да Ви информирам, че за същия период, а именно – от 1 януари 2024 г. до 1 март 2024 г., от Република България са върнати общо 225 чужди граждани, като в това число влизат тези, които са по Дъблинския регламент, тези, които са по реадмисия, както и такива, които са върнати в страни по произход, и не на последно място, които са доброволно напуснали без наложена принудителна административна мярка. Благодаря Ви.

ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСИЦА КИРОВА: Благодаря за изчерпателния отговор, господин Министър.

Господин Иванов – имате думата за реплика.

ИВАН ИВАНОВ (БСП за България): Благодаря, уважаема госпожо Председател.

Уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, аз слушах с интерес отговора Ви на въпроса, може би ще задам и друг въпрос. В предходни периоди съгласно Дъблинския регламент колко лица са върнати в България, защото и от Вас, и от Ваши колеги беше декларирано, че той на практика не работи? Не останахме с впечатлението дали този трансфер се е засилил след 1 януари, дали е имало преди това? Много е хубаво да направим тази съпоставка, защото 168 завърнати лица съгласно Дъблинския регламент никак не е малко в рамките на два месеца, което до голяма степен не кореспондира с декларираното както от Вас, така и от други Ваши колеги, от министър-председателя, че България не е поела ангажимент за връщането на лица, които са получили статут на бежанец на територията на Република България. Така че ще бъде интересно да чуем тази справка.

Надявам се това, което Вие съобщихте, че само едно лице от върнатите е с криминални прояви и извършени престъпления на територията на Европейския съюз. И за тези деветима чужденци, поне на мен не ми стана ясно, те извършили ли са криминални деяния, че са под особен статут и ако са извършили такива, къде са – тук в България или в други страни – членки на Европейския съюз? Благодаря.

ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСИЦА КИРОВА: Благодаря за репликата, господин Иванов.

Имате думата, господин Министър, да отговорите и да направите своята дуплика.

КАЛИН СТОЯНОВ – ИЗПЪЛНЯВАЩ ФУНКЦИИТЕ МИНИСТЪР: Благодаря Ви, госпожо Председател.

Дами и господа народни представители! Уважаеми господин Иванов, както казах малко по-рано, България реално прилага Регламента Дъблин от приемането ни в Европейския съюз през 2007 г. и той се прилага от абсолютно всички държави членки. Работил е назад във времето, ще продължи да работи и занапред.

Аз ще използвам случая с това питане, всъщност отговорът, за който съм тук, за да успокоя Вас, Вашата парламентарна група, всички народни представители, както и българските граждани, като потвърдя, че продължава трайната тенденция да имаме спад на миграционния натиск към България. И за да бъда по-конкретен, ще Ви дам няколко стойности, с които нагледно ще илюстрирам какво се случва в момента:

Само за последното денонощие незаконно опиталите да преминат българо-турската граница са общо 40 лица. На същата дата миналата година броят на незаконно опиталите да преминат българо-турската граница е 482 лица. Тоест във вчерашния ден ние имаме десет пъти по-малко граждани в сравнение с миналата година на същата дата, които са се опитали да преминат незаконно българо-турската граница.

За да бъдем още по-конкретни за цялостната картина, ще направя сравнение от началото на тази година до момента със същия период на миналата година: от началото на месец януари 2024 г. до 20 март 2024 г. незаконно опиталите се да преминат българо-турската граница са общо 5777 човека. За същия период, а именно – от 1 януари 2023 г. до 20 март 2023 г., броят на тези лица, които незаконно са направили опит да преминат българо-турската граница, е 18 474 лица. Тоест имаме три пъти намаление и спад на миграционния натиск. Благодаря Ви.

ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСИЦА КИРОВА: Благодаря Ви, господин Министър.

Вторият въпрос е от народните представители Красен Кръстев и Марин Харизанов относно разкриване на Полицейско управление – Роман, в община Роман, област Враца.

Заповядайте, господин Кръстев, да зададете своя въпрос.

КРАСЕН КРЪСТЕВ (ГЕРБ-СДС): Благодаря, госпожо Председател.

Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, със заповед на министъра на вътрешните работи през 2022 г. е закрито Районно полицейско управление – Роман, при Областно управление на МВР – Враца, и преструктурирано в Участък – Роман, към Районно полицейско управление – Мездра. След този акт населението на общината и представителите на местното управление и самоуправление констатират различни негативни последици, които са тревожни, създават чувство за несигурност и влошават средата на живот в общинския център – това е повишаване на престъпността, занижаване на контрола на движение по пътищата, намалено присъствие на полицейските служители, като по кметствата то практически отсъства.

В тази връзка въпросът е: ще ли бъде разкрито, или напълно окомплектовано отново, каквато е и обществената нагласа в общността, закритото през 2022 г. Районно полицейско управление – Роман? Благодаря.

ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСИЦА КИРОВА: Благодаря за въпроса, господин Кръстев.

Имате думата, господин Министър, да отговорите.

КАЛИН СТОЯНОВ – ИЗПЪЛНЯВАЩ ФУНКЦИИТЕ МИНИСТЪР: Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Кръстев, само да уточним, че със заповедта от месец юни 2022 г. не е закрито само Районно полицейско управление – Роман, а множество други районни полицейски управления, включително и погранични такива, както и гранични полицейски управления и няколко групи за охрана на държавната граница.

Съгласно Закона за МВР районните управления в областните дирекции се създават със заповед на министъра на вътрешните работи. Една от предприетите мерки за противодействие на незаконната миграция е засилване на състава от гранични полицаи на първа линия, като стъпка в тази посока е възстановяване на работата на погранични районни управления и структури на Главна дирекция „Гранична полиция“. Някои от възстановените към момента районни управления са: Районно управление – Годеч, Районно управление – Шабла, Районно управление – Камено, Районно управление – Белене, и други. Възстановени са и Гранично полицейско управление – Болярово, при Регионална дирекция „Гранична полиция“ – Елхово, и Група 02 – „Охрана на държавната граница“ при Гранично полицейско управление – Калотина, при Регионална дирекция „Гранична полиция“. С това е изпълнен първият етап от реализиране на взетото в Министерството на вътрешните работи решение за възстановяване на закрити в предходни години районни управления.

Предстои възстановяване на районни управления във вътрешността на страната, които са закрити през месец юни 2022 г., включително възстановяване и на Районно управление – Роман, към Областна дирекция на Министерството на вътрешните работи – Враца. Благодаря.

ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСИЦА КИРОВА: Благодаря за отговора, господин Министър.

Имате думата, господин Кръстев, за реплика.

КРАСЕН КРЪСТЕВ (ГЕРБ-СДС): Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, със задоволство чувам това, което казахте, но според мен най-доволни от чутото и от казаното ще бъдат жителите на община Роман. Аз благодаря за това действие и смятам, че в най-скоро време ще стане и факт. Благодаря Ви.

ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСИЦА КИРОВА: И аз благодаря.

Следващият въпрос е от народния представител Борислав Гуцанов относно Академията на Министерството на вътрешните работи.

Господин Гуцанов – имате думата да развиете своя въпрос.

БОРИСЛАВ ГУЦАНОВ (БСП за България): Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател.

Уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Господин Министър, аз съм описал подробно в своя въпрос редица факти и информация, за които съм сигурен, че Вие ги имате в повече от това, което и аз съм написал, така че няма да се спирам подробно на темата и на въпросите. Сигурен съм, че Вие сте ги прочели и имате нужните отговори.

Тъй като самият Вие сте завършили Академията на Министерството на вътрешните работи, да Ви убеждавам каква е значимостта на това учебно заведение е абсолютно излишно. Това, което мен ме притеснява и на което искам да се спра, е, че в списъка от хора, които са напуснали Академията по някакви причини – не искам аз да давам характеристики какви – вътре има трима бивши ректори, двама бивши заместник-ректори, четирима бивши декани. Факти, които са притеснителни от гледна точка на това, че трябва наистина да се подготвят сериозни кадри за Министерството на вътрешните работи.

Това няма как да не буди определено притеснение, да не буди въпроси дали най-правилно се взимат решенията относно учебния процес в Академията. Аз затова Ви моля да кажете какви ще бъдат Вашите действия, за да се гарантира наистина нужната подготовка на нужното ниво за кадрите, които са готвят за Министерството на вътрешните работи?

ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСИЦА КИРОВА: Благодаря Ви, господин Гуцанов.

Господин Министър – имате думата за отговор.

КАЛИН СТОЯНОВ – ИЗПЪЛНЯВАЩ ФУНКЦИИТЕ МИНИСТЪР: Благодаря Ви, госпожо Председател.

Дами и господа народни представители! Уважаеми господин Гуцанов, политическото ръководство на Министерството отдава приоритетно значение на професионалната подготовка на служителите на МВР и осъществява реални политики за повишаване на качеството на обучение в Академията.

В учебното заведение се наблюдават положителни тенденции, което е видно и от няколко факта, които ще Ви дам конкретно:

През 2023 г. бяха осигурени два милиона и половина лева за подобряване на материалната база в центровете за професионална подготовка към Академията, което не е правено от десетилетия. Реновирани са учебни зали, спортни съоръжения и учебна инфраструктура. Важно е да отбележа, че бяха закупени и първите учебни полицейски автомобили, компютърна техника, като с това се осигури съвременно полицейско оборудване за учебния процес.

През изминалата година се реализираха дейности и се усвоиха средства по международни проекти на стойност милион и двеста хиляди. Започна доставка на защитно облекло за около един милион лева за нуждите на обучението на пожарникари и спасители, тъй като в момента наличното е от 90-те години на миналия век.

Ръководството на Академията извърши и редица организационни дейности за повишаване на практическата насоченост на обучението. Назначени са 20 млади преподаватели, увеличи се делът на хабилитираните преподаватели и тези с докторска степен. Академията към Министерството зае първо място в рейтинговата система на висшите училища в България, а оценката на Националната агенция за оценяване и акредитация за Академията на Министерството е 9,18 от максимално възможни 10.

През 2023 г. Академията на Министерството на вътрешните работи бе акредитирана и получи сертификат за качество по стандарт. Техническата проверка за членство в Шенгенското пространство верифицира качеството на обучение на граничните полицаи, провеждано в Академията.

Това се подкрепи и от Европейската агенция за обучение на правоприлагащите органи, която избра Академията на Министерството на вътрешните работи да проведе през 2023 г. обучение за гранични полицаи от Европейския съюз по въпросите на Шенгенската информационна система. Един наболял социален проблем на курсантите намери своето решение, а именно техните стипендии се увеличиха със сто процента, тъй като не бяха актуализирани от 2019 г. В началото на тази година Академията към Министерството стартира изпълнението на проект по Националния план за възстановяване и устойчивост за реновиране на сградата на Ректората на стойност седем и половина милиона лева. Започна и изпълнението на проект по Фонд „Вътрешна сигурност“ на стойност 12 млн. лв., с който ще се изгради център за киберсигурност, две съвременни стрелбища, две спортни зали, стадион, ще се реновират и учебни зали.

В програмата на Академията са планирани множество международни обучения и научни конференции. Предстои с моя заповед да се увеличи размерът на допълнителното възнаграждение за докторска степен на академичния състав в шесткратен размер – от 60 лв. на 360 лв. От бюджета на Министерството и тази година са отделени два милиона лева за продължаване реновирането на учебните центрове в Пазарджик, Варна и Казанлък. Считам, че тези усилия за подкрепа на висшето училище дават резултат. Интересът към обучението в Академията е един от най-големите, като за едно курсантско място през изминалата година имаше приблизително по шест кандидати.

Използвам случая да Ви уведомя, че през текущата година ще се осъществи прием по две нови специалности – „Киберсигурност“ и „Защита правата на човека“.

По отношение на цитирания сигнал срещу ректора на Академията се установи, че същият е идентичен с вече проверяван от Дирекция „Инспекторат“ и „Човешки ресурси“ друг подобен сигнал. Проверката не е потвърдила неговата основателност. Другият цитиран сигнал, касаещ твърдения за несъвместимост на ректора на Академията, е изпратен по компетентност на КПКОНПИ към онзи период, като същият е присъединен към друг сигнал, който е с идентично съдържание.

С писмо № 81-21-00-24-23 от 8 февруари 2024 г. бяхме информирани, че Комисията за противодействие на корупцията е постановила решение, с което не е установила конфликт на интереси по отношение на ректора на Академията. По отношение на твърденията за извършени нарушения от ректора за това, че е спрял конкурс за длъжност „Професор“ в Академията на Министерството на вътрешните работи…

ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСИЦА КИРОВА: Времето, господин Министър.

КАЛИН СТОЯНОВ – ИЗПЪЛНЯВАЩ ФУНКЦИИТЕ МИНИСТЪР: …следва да се уточни, че конкурсът е спрян от министъра на образованието и науката с негова заповед, същата е обжалвана по съдебен ред и е потвърдена с решение на Административен съд, град София. Благодаря.

ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСИЦА КИРОВА: Благодаря за изчерпателния отговор.

Нямате реплика, господин Гуцанов. Благодаря Ви.

Благодаря Ви, господин Министър, за участието в днешния парламентарен контрол.

Прочети цялата публикация