Макрон отбеляза по необичаен начин Националния празник на Франция
Военният парад по повод Националния празник на Франция, отбелязван на 14 юли, се проведе в необичаен формат в центъра на Париж, а домакин беше френският президент Еманюел Макрон. През 2024 г., във връзка с подготовката за Олимпиадата, парадът беше преместен на авеню Фош, в непосредствена близост до Шанз-Елизе, кръстено на маршала на Франция Фердинанд Фош, който командваше войските на републиката и нейните съюзници в Първата световна война.
Парадът се проведе при засилени мерки за сигурност. За разлика от предишни години, когато зрителите можеха да наблюдават парада от почти всяка точка на Шанз-Елизе, тази година всички входове на авеню Фош бяха блокирани от полицията и само зрители с билети за събитието бяха допуснати до самото авеню.
При пристигането на Макрон на авеню Фош, той беше посрещнат от началника на Генералния щаб на френските въоръжени сили генерал от армията Тиери Буркарт и военния губернатор на Париж генерал Кристоф Абад. След това оркестърът изпълни за всички присъстващи френския химн – „Марсилезата“. След това държавният глава се качи на подиума, който тази година беше монтиран на площад "Шарл де Гол" в непосредствена близост до алеята. Заедно с него на подиума бяха първата дама на Франция Бриджит Макрон, министър-председателят Габриел Атал, членове на правителството и председателят на Сената (горната камара на парламента) Жерар Ларше.
Макрон пристигна на парада с новия президентски брониран автомобил Renault Rafale. Както отбелязва каналът BFMTV, Renault след няколко години отсъствие „се завърна в президентския гараж“. с новия модел. Миналата година френският лидер пристигна на парада с SUV DS7 ELYSEE, произведен за него от Groupe PSA, която притежава марките Peugeot и Citroen.
Тази година парадът протече по съкратена програма. Тъй като авеню Фош, където се проведе прегледът на войските, е много по-тясно от Шанз-Елизе, танковите и други моторизирани части трябваше да бъдат изключени от програмата на парада. Броят на участниците в пешеходната част на парада беше намален от 6000 на 4000 души.
В същото време въздушният участък не претърпя никакви промени: той беше открит от 22 хеликоптера, след което 43 самолета на френските военнокосмически сили прелетяха над алеята. Френският въздушен патрул, специален пилотажен екип, състоящ се от девет самолета Alpha Jet, традиционно боядиса небето над Париж в цветовете на знамето на републиката. "Това е необичаен маршрут, който се превърна в истинско предизвикателство за екипажите. „Трябваше да планираме отново цялата програма“, цитира вестник Le Journal du Dimanche (JDD) думите на дивизионния авиационен генерал Щефан Гроен.
Парадът беше посветен на 80-ата годишнина от десанта на съюзниците в Нормандия и освобождението на Франция (1944 г.), които се отбелязват тази година. В него взеха участие части от 14 държави, участвали в десантната операция, както и от 17 африкански държави.
Финалната част на парада беше посветена на Олимпийските игри в Париж 2024 г., чиято церемония по откриването ще се състои на 26 юли. Полковник Тибо Валет, носител на златен медал в отборното състезание по конен спорт на Олимпийските игри в Рио де Жанейро през 2016 г., пренесе олимпийския огън на кон по авеню Фош.
На 14 юли 1789 г. въстаналите парижани щурмуват Бастилията и освобождават затворниците. Това събитие бележи началото на Великата френска революция от 1789-1794 г. На първата си годишнина през 1790 г. в Париж се проведе честване на националното помирение.
Официално 14 юли става национален празник на Франция през 1880 г. По същото време в Париж на хиподрума Лоншан се състоя първият военен парад. Оттогава се провежда ежегодно, с изключение на периода 1940-1944 г., когато Франция е окупирана от нацистка Германия. През 1919 г., за да отбележи победата в Първата световна война, беше решено парадът да се премести на Шанз Елизе.
Прочети цялата публикация