Fakti.bg | 17.07.2024 20:11:42 | 61

Ангела Меркел на 70: похвали и критики

"Представям си я как си седи спокойно вкъщи, бели картофи и гледа криминални филми по телевизията", написа наскоро Роберт Хабек за Ангела Меркел. Днес дългогодишната канцлерка навършва 70 години.

Допитване на YouGov сочи, че според 61 процента от германците от времето на Ангела Меркел насам положението в страната се е влошило. 28 процента посочват като причина за това лошото управление на сегашната коалиция, която ръководи Германия от декември 2021 година. А има и хора, на които тя определено им липсва начело на кабинета - особено в сравнение със сегашния канцлер Олаф Шолц и със сегашния председател на ХДС Фридрих Мерц. Само 14 процента от участниците в допитването са на мнението, че Мерц би бил по-добър канцлер от Меркел, а по отношение на Шолц 55 на сто смятат, че бившата канцлерка би се справила по-добре с кризите, отколкото сегашният канцлер.

Меркел е първата германска правителствена ръководителка в следвоенно време, напуснала поста си доброволно. А днес очевидно тя не се нуждае от общественото внимание. Въпреки това на рождения ѝ ден мнозина мислят за нея и я поздравяват - като президента Франк-Валтер Щайнмайер, за когото тя е "пример и емблема на германската демокрация". Той разделя живота ѝ дотук в две половини - първите 35 години преди падането на Берлинската стена и вторите 35 - след това. "За вас винаги е било важно да подчертавате ценността на свободата и на просветеното общество", допълва германският президент.

Политическата ѝ кариера започва след падането на Стената

Ангела Меркел произхожда от бившата ГДР, завършила е физика и започва да се занимава с политика едва след промените от девети ноември 1989 година. В спомените си тя разказва как на 30-ия си рожден ден през 1984 година, когато първият ѝ брак тъкмо се бил разпаднал, а тя се нанесла в порутено жилище в Източен Берлин, баща ѝ, пастор по професия, ѝ казал вместо поздрав: "Още не си стигнала много далеч".

През следващите години обаче тя го опровергава: Меркел първо става говорителка на първия свободно избран министър-председател на ГДР, после федерална министърка на околната среда, след което и дългогодишна канцлерка.

От оттеглянето си насам тя почти не се появява пред обществеността с малки изключения - като например за среща с бившия американски президент Барак Обама в Берлин през май 2023-а. Говори се, че прилежно си пише мемоарите, които трябва да излязат тази есен.

Меркел се е отчуждила и от партията си ХДС - от 2021 година насам тя не посещава нейните конгреси. Днешният заместник-председателят на партийната фракция в Бундестага Йенс Шпан откроява заслугите на Меркел, но посочва и три нейни големи грешки пред списание "Фокус": масовата миграция, която "която дестабилизира и претовари германското общество", подхода към Путинова Русия и отказа от ядрената енергия.

Страхуваше ли се Меркел от решителни ходове?

Мнозина от днешната управляваща коалиция, включваща социалдемократите, зелените и либералите, смятат, че характерна за управлението на Меркел е била позицията на германците да се налагат колкото може по-малко промени. И сега липсата на реформи трябва да бъде наваксана много бързо, включително по отношение на дигитализацията, енергийния преход и недостига на квалифицирани кадри. А в свят на все по-заплашителен национализъм страната трябва да се научи бързо да се защитава, включително във военен план.

Но дори и политическите конкуренти на Меркел като вицепремиера Роберт Хабек от Зелената партия все още намират много добри думи за жената, превела Германия през финансовата криза и еврокризата, както и през пандемията. Опитвайки се да направи комплимент на Меркел за пълното отсъствие на суета у нея Хабек написа през юни в германското издание на списание Rolling Stone следното: "Представям си я как си седи спокойно вкъщи, бели картофи и гледа криминални филми по телевизията."

Прочети цялата публикация