Японското правителство протестира срещу забрана за влизане в Русия, наложена на 13 японски граждани
Японското правителство съобщи, че е изразило протест срещу съобщението на Русия за налагане на постоянна забрана за допускане в страната на 13 японски граждани, предимно ръководители на известни компании, включително автомобилната корпорация "Тойота" (Toyota Motor Corp.), в отговор на санкциите, наложени от Токио заради руското нашествие в Украйна, предаде Асошиейтед прес, цитирано от БТА.
Главният секретар на японското правителство Йошимаса Хаяши заяви, че забраната "ограничава законните дейности на японските компании (в Русия) и е абсолютно неприемлива". Правителството е подало протест срещу Русия, добави той в коментар на вчерашното съобщение на руското външно министерство за налагане на постоянна забрана за влизане в страната на 13 японци, сред които директорът на "Тойота" Акио Тойода, главният изпълнителен директор на "Ракутен груп" (Rakuten Group) Хироши Микитани и председателят на Японската агенция за международно сътрудничество Акихико Танака.
Не бяха посочени причини за избора на лицата, на които е наложена забрана за влизане.
Япония си сътрудничи тясно с Г-7 за налагане на санкции на Русия заради войната ѝ в Украйна поради засилващите се опасения относно влиянието на конфликта в Азия, където Китай все повече разширява военното си присъствие и заплашва да използва сила, за да наложи контрола си върху самоуправляващия се Тайван, отбелязва АП.
Токио вече се сблъска с редица други ответни мерки от страна на Русия, включително прекратяване на двустранните преговори за мирен договор след края на Втората световна война, в рамките на които се водеха преговори за спорни острови. Москва също така наложи забрани за допускане в страната на стотици японски политици, включително на премиера Фумио Кишида и някои от неговите предшественици.
Прочети цялата публикация



Русия наложи забрана за влизане на 30 японци в отговор на санкциите на Токио
Издъхна военнослужещата Сара Бекстром, простреляна от афганистанеца край Белия дом, колегата й се бори за живота си
"Не е хибридна война. Това е война на Русия срещу Европа."
Китай спря вноса на японски морски дарове
В Япония избухна скандал след изказване на министър за собствеността на Курилските острови
САЩ готвят забрана или ограничено влизане в страната за граждани от над 30 държави
Путин е готов да воюва до предпоследния руснак (последният е самият той), за да заличи Украйна
Полша задържа двама украинци по обвинения в шпионаж
Украйна да отстъпи земи: какво казва международното право?
В Абу Даби се провежда ключова среща за бъдещето на Украйна. Киев обяви, че няма да отстъпи територии на Путин
Задържаха мъж, напръскал с лютив спрей хора в подземния паркинг на „Хийтроу“
Атанас Славов: В протестите няма нищо свързано с етнос и с религия
Автомобил се вряза в коледно тържество в Гваделупа: 10 жертви и тежко ранени
Цунода ще помага на Верстапен, за да стане пак световен шампион
Тежка катастрофа на пътя София-Варна, мъж е в тежко състояние
Букурещ гласува за кмет при ниска избирателна активност
Протестиращите гръцки фермери затвориха 3 от общите ни гранични пунктове
Еврокомисията загуби рекламния си профил в Х, Мъск поиска ЕС да се закрие
Откриха и иззеха 8 кг марихуана, укрита в буркани и дерегистрирана кола в Бобов дол