Fakti.bg | 25.07.2024 04:04:26 | 59

Освиркаха химна на Израел в Париж

Протести, освирквания на химна и ескалация на напрежение белязаха първия мач на Израел от футболния турнир при мъжете на Олимпийските игри в Париж. В крайна сметка Израел завърши 1:1 срещу Мали в двубоя, който се състоя на „Парк де Пренс“, пише dsport.bg.

Националният химн на Израел беше шумно освиркван преди началото на мача.

Срещата се проведе при масивно присъствие на охрана извън стадиона на фона на все по-обтегнатото международно положение, което постави усилията за безопасност в Париж директно в светлината на прожекторите.

Израелският отбор пристигна под тежък полицейски ескорт. Автобусът пристигна час и 45 минути преди мача с 20 мотоциклетисти и още две дузини полицейски микробуси отзад, под звука на полицейските сирени и бръмченето на хеликоптери в небето.

Около 1000 френски полицаи и десетки войници от антитерористичната операция с кодовото име Sentinelle се наредиха по улиците около стадион „Парк де Пренс“ преди мача.

Министърът на вътрешните работи на Франция Жерал Дарманен и шефът на парижката полиция Лоран Нунез пристигнаха на стадиона около 20:30 ч.

Феновете на Мали пяха гордо, когато техният химн прозвуча първо. Когато стана дума за химна на Израел, веднага се чуха освирквания. Системата от високоговорители на стадиона, която свиреше химните, стана значително по-силна в опит да спре освиркванията.

След като играта започна, израелските играчи бяха освирквани всеки път, когато докоснеха топката.

Отборът на Мали имаше надмощие през първото полувреме, но пропуски направиха Думбия, Тиемоко Диара и Браима Диара.

Израел излезе напред в резултата в 57-ата минута, след като Диало си отбеляза автогол.

Мали все пак успя да изравни сравнително бързо резултата след попадение на Думбия в 63-ата минута.

Япония и Парагвай са другите два отбора в тази група. Те играят след два дни на 27 юли, а Израел се изправя срещу Парагвай.