Марсоход на НАСА откри скала, която предполага микробен живот на Червената планета
Марсоходът на НАСА „Пърсивиърънс“ откри петниста скала с характеристики, които подсказват за микробен живот на Марс преди милиарди години, предадоха световните осведомителни агенции, цитирани от БТА.
Търсенето на живот на Червената планета е основна цел на мисията на „Пърсивиърънс“, припомнят агенциите.
По време на изследването си на 21 юли на Неретва Валис - древна речна долина на Марс, марсоходът „Пърсивиърънс“ достига до въпросната скала, известна като „Водопада Чейава“. Тя има формата на острие на стрела и е кръстена на най-високия водопад в Гранд каньон, САЩ.
Look closely ????
These “leopard spots” on a Martian rock are clues pointing to possibly the best signs of ancient microbial life we’ve found yet on Mars. To know for sure, we need to study the rock in labs on Earth.
More on @NASAPersevere's findings: https://t.co/Bo7eiUdGnA pic.twitter.com/0UM4TtM0m0
Научният екип на „Пърсивиърънс“ анализирал скалата с помощта на рентгенови лъчи и лазери. Проучването им разкрило наличието на бели калциевосулфатни жилки, червеникава средна област и малки бели петна върху скалата.
„На Земята този тип особености в скалите често се свързват с фосилизирани микроби, живеещи в подповърхностните слоеве“, казва Дейвид Фланъри, астробиолог в Университета Куинсланд в Австралия и член на научния екип.
„Абсолютно сме развълнувани, че имаме тази проба в торбата!", каза Бриони Хорган, съизследователка на мисията на марсохода "Пърсивиърънс" и професор по планетарни науки в университета „Пардю“ в щата Индиана. „Тази скала е точно този тип проба, заради която дойдохме на Марс, и нямаме търпение да я вземем в лабораториите си тук на Земята" каза тя и допълни: „Това е точно този тип потенциален микробен биосигнал, който беше предвиден, когато НАСА проектира мисията „Марс 2020“, и ние използвахме всички инструменти в нашия полезен товар, за да намерим и анализираме точно такава скала".
Макар че наблюдаваните в скалата особености предполагат възможността за микробен живот на Марс през по-топъл и влажен период, не могат да се изключат и алтернативни обяснения - като например големите и резки температурни амплитуди. Червената планета, чийто настоящ климат е изключително сух, преди милиарди години е имала изобилие от реки и езера, които впоследствие са се изпарили, припомнят учените.
За да се потвърди дали скалата наистина съдържа доказателства за микробен живот, са необходими допълнителни изследвания на Земята, уточняват учените. НАСА планира да върне пробите от Марс с помощта на друга мисия, планирана за 2030 г.
Прочети цялата публикация