Fakti.bg | 08.08.2024 18:42:29 | 56

Бруталната "Мокро мафия": в Германия бият тревога

Германските служби бият тревога: растат опасенията от възможни мафиотски войни между съперничещи си престъпни мрежи в Германия и Нидерландия. За това говори и заложническата драма с мъж и жена в Кьолн, които са били брутално измъчвани. Предполага се, че тяхното отвличане е акт на отмъщение за неплатена доставка на наркотици. Двамата, очевидно членове на германска организирана престъпна група, бяха спасени при полицейска операция, завършила с четири ареста, а след претърсването на шест сгради и апартаменти в града бяха задържани още двама души.

Отделно от това в съседната на Нидерландия германска провинция Северен Рейн-Вестфалия само за три седмици бяха извършени седем бомбени нападения, включително взривявания на банкомати.

Всички тези престъпления се приписват на така наречената "Мокро мафия" - събирателен термин за организирани престъпни групи, водещи началото си от мароканските общности в Нидерландия. Терминът е силно оспорван, тъй като засегнатите го определят като расистки.

Над 800 престъпни мрежи в Европа

Нидерландската мафия е само една от многото престъпни организации: Европол различава 821 отделни организирани престъпни мрежи в Европа с повече от 25 000 членове.

Повечето криминолози са единодушни, че междувременно групата вече няма хомогенна етническа идентичност. "През 1990-те години така наречената "Мокро мафия" започва да внася канабис в Нидерландия, а по-късно разширява дейността си и с внос на кокаин", казва за ДВ Дирк Пегло, ръководител на Германския съюз на криминалните следователи. "Следователно си имаме работа с група, чиито структури са създавани в продължение на десетилетия. И вече не само марокански граждани принадлежат към тази престъпна организация."

Прилики и разлики с други престъпни групи

По всичко изглежда, че тази мафия очевидно е много по-брутална от организираните престъпни групи в Германия. В медиите се разпространяват истории за жестоки мъчения и отрязани глави, говори се дори за планове за отвличане на 18-годишната холандска престолонаследничка Амалия. Известният нидерландски криминолог Сирил Фейнаут е изчислил, че всяка година мафията убива между 10 и 20 души.

"Всички престъпни групи да склонни към насилие, но при нидерландската мафия това е особено силно изразено", казва Махмуд Джараба, политолог и изследовател на престъпността. Що се отнася до техните структури и бизнес практики, групите си приличат, допълва той и дава пример с арабските кланове в Германия - и при тях основните играчи произхождат от едно семейство, но те не са затворени групи, обяснява Джараба. "Без своите мрежи във и извън Германия и Нидерландия те не биха могли да оцелеят", добавя експертът.

Безскрупулни убийства

Бруталността и безпощадността на мафията се проявява особено ясно в Нидерландия през 2021 г. с убийството на Петер де Врийс. Известният криминален репортер беше застрелян на улицата в Амстердам след негово телевизионно участие.

Нидерландската мафия стои и зад убийствата на прокурор и на брата на ключов свидетел. През февруари 17 обвиняеми, включително лидерът на бандата Ридуан Таги, получиха дълги присъди за множество убийства и опити за убийства. Таги и трима други мафиоти получиха доживотен затвор, а през юни още шестима мъже бяха осъдени за убийството на Петер де Врийс.

Въпреки тези успехи на правосъдието престъпните мрежи изглежда процъфтяват и пускат пипалата си и към Германия. "В провинция Северен Рейн-Вестфалия видяхме, че групата вече е активна и в Германия - и че проявява особена бруталност", казва следователят Дирк Пегло.

Макар отвличането в Кьолн да показа, че между престъпните организации може да възникнат и спорове, като цяло те изглежда работят в тясно сътрудничество. С това е съгласен и експертът по престъпността Махмуд Джараба. В това сътрудничество германските банди очевидно са отговорни за вноса на кокаин и хероин, набавен от нидерландските им колеги.

"Не може просто да седим и да чакаме"

Изследователите не знаят кога точно т.нар. "Мокро мафия" е започнала да се разпространява и в Германия, нито какви престъпления са били извършени по нейна поръчка в страната. Дирк Пегло от Германския съюз на криминалните следователи е категоричен, че политиците в Германия трябва да правят повече в подкрепа на полицията в битката ѝ срещу организираната престъпност:

"Не може просто да седим и да чакаме в Германия да бъдат създадени структури, подобни на тези в Нидерландия. Трябва да работим в много тясно сътрудничество с нидерландската полиция и да предотвратим превръщането на случаи като този в Северен Рейн-Вестфалия в норма", подчертава той.

Автор: Бен Найт

Прочети цялата публикация