Тръмп пред Мъск: Надявам се отново да се разберем с Путин, Байдън е глупак
Кандидатът за президент на Републиканската партия Доналд Тръмп заяви, че се надява отново да се разбере с руския президент Владимир Путин, ако спечели изборите в Съединените щати.
„Надявам се, че ще се разбираме отново с него. Знаете ли, да се разбираме с него би било нещо добро, а не лошо“, каза Тръмп в понеделник в интервю със собственика на X (бивш Twitter) Илон Мъск. Разговорът бе излъчен на сайта на Х.
Политикът също така отбеляза, че руският лидер е „добър преговарящ“, докато настоящият американски президент Джо Байдън има „нисък коефициент на интелигентност“ и каза глупости, когато допусна възможността Украйна да се присъедини към НАТО.
Според Тръмп сега никой не уважава САЩ. „Страната ни е в толкова лошо състояние в момента“, каза той, твърдейки, че при неговото управление конфликтите в Украйна и Ивицата Газа не биха се случили.
Тръмп каза, че е блокирал строителството на газопровода "Северен поток 2".
„Блокирах този тръбопровод. И тогава дойде този жалък президент /б.р. Байдън/, и първото нещо, което направи, беше да спре строителството на Keystone XL /б.р. тръбопровод на границата с Канада/, нашият тръбопровод, който ще осигури работни места за 48 хиляди души.
„Помислете за това, той блокира Keystone XL, но одобри руския газопровод“, призова Тръмп.
Строителството на газопровода "Северен поток 2" започна през 2018 г., но беше прекъснато след 1,5 години. В края на 2019 г. администрацията на Тръмп обяви санкции срещу компании, участващи в изграждането на газопроводите "Северен поток 2" и "Турски поток". Въпреки това с помощта на руски кораби и двете линии на газопровода бяха завършени до декември 2021 г. Подаването обаче така и не започна поради забавяне на сертифицирането от германска страна. През февруари 2022 г., след като Русия призна суверенитета на ЛНР и ДНР, германският канцлер Олаф Шолц обяви, че е наредил да спре сертифицирането на „Северен поток 2“. В резултат на това газопроводът така и не беше пуснат в експлоатация.
Тръмп предположи, че Китай ще надмине Съединените щати по размера на своя ядрен арсенал.
„Русия и Съединените щати бяха първи и ние бяхме относително наравно, а Китай беше далеч назад, но те се развиват толкова бързо, че няма да се изненадам, ако много скоро ни настигнат или дори надминат“, каза Тръмп.
През юни Стокхолмският международен институт за изследване на мира предостави данни, според които Китай е увеличил арсенала си от ядрени бойни глави до 500 единици от януари 2023 г. до януари 2024 г., заемайки първо място в света по скорост на тяхното производство. Експертите на института посочват, че от 2023 до 2024 г. Китай е създал приблизително 90 ядрени бойни глави. Такова темпо ще позволи на Китай до края на десетилетието да се доближи до размера на арсеналите с междуконтинентални балистични ракети на Руската федерация и Съединените щати, двете най-големи ядрени сили в света, смятат експерти. Въпреки това, според изследователите, Китай едва ли ще успее да надмине Русия и САЩ по отношение на общите запаси от ядрени оръжия.
През юли 2023 г. генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг изчисли, че до 2035 г. Китай ще има 1500 ракети с ядрени бойни глави, които могат да достигнат европейските страни и САЩ.
Вътрешните заплахи са много по-опасни за Съединените щати от тези, които идват от чужбина, особено от Китай или Русия, каза Тръмп.
„В много случаи хората вътре в страната са по-опасни за нашата държава от руснаците или китайците, ако има умен президент на поста, тогава няма да има проблеми с тези страни“, каза той.
Според Тръмп „той се чувства най-лошо заради Украйна“, тъй като според него, ако спечели президентските избори през 2020 г., конфликтът в Украйна можеше да бъде избегнат.
Прочети цялата публикация




Русия отново се готви за война срещу Финландия
Девет основни теми, които определиха първата година от втория мандат на Тръмп
Двойственият подход на Тръмп спрямо Путин
Ако Путин постигне своето, Европа ще бъде пометена от ефекта на доминото
Период за въпроси кои ще са наследниците
Украйна и Русия не постигнаха споразумение по ключовите въпроси
"Катастрофа за всички": какво се случва между САЩ и Иран
Джонатан Рауч за САЩ при Тръмп: Да, това е фашизъм
Големият проект на Путин: Руска хегемония над цяла Европа
Рубио: Не сме изоставили НАТО, започнахме техническите разговори за Гренландия
Вот на недоверие: Парламентът на Перу отстрани президента Хосе Хери
Трима загинали и четирима ранени при падане на две лавини във Френските Алпи
Откриха 15 тела на мигранти на италианския бряг
Ванс: Имаме много начини да попречим на Иран да се сдобие с ядрено оръжие
Зеленски наредил на преговорния си екип да му организира среща с Путин
18-годишен младеж се затича въоръжен срещу Капитолия, арестуваха го
Експлозия в църква в щата Ню Йорк, има ранени
В Прищина се проведе шествие в защита на бившите лидери на АОК, подсъдими в Хага
Експерти на ООН: Досиетата "Епстийн" съдържат данни за престъпления срещу човечеството
Заради глътка бира Христо уби от бой 52-г. мъж, викна друг, за да снима клип на наказателната акция. Сега съдът трябва да реши