Русия: от икономическо джудже до политически гигант
Въпреки икономическата си слабост Русия остава един политически гигант. Благодарение на мощни съюзници като Китай, Владимир Путин може да се противопостави на западните санкции и да преследва военните си амбиции, пише focus.de.
Русия през годините съществуваше в много различни форми – от революцията на Ленин, световната война на Хитлер, съветската диктатура на Сталин – до днешна Путинова Русия, която заплашва с ядрен апокалипсис.
Русия беше икономическо джудже в съветската епоха и след нея, ако я сравняваме със западните страни. Русия е земеделска страна, която беше насилствено индустриализирана при Йосиф Сталин. Червеният диктатор каза в известната си реч пред бизнес лидерите на страната през февруари 1931 г., че Русия трябва да навакса 300-годишната си разлика за десет години. При него Съветският съюз се издигна до индустриална световна сила на висока цена, плашейки Запада с ядрени ракети. Но просперитетът не се материализира. Плановата икономика задуши собствената инициатива на хората и пропастта със Запада отново се увеличи. След разпадането на Съветския съюз икономиката зависи предимно от търговията със суровини.
Основателят на „Гугъл“ Сергей Брин нарича родината си „Нигерия със сняг“, докато израелският историк Ювал Харари говори за „бензиностанция с ядрени оръжия“.
Русия обаче е политически гигант. Благодарение на мощните си съюзници Русия на Путин има политическа сила, която се простира далеч отвъд икономическата ѝ същност. Оста Китай-Русия се оказа настоятелна. Това беше единственият начин Русия да продължи войната в Украйна и да смекчи въздействието на западните санкции.
В Шанхайската организация за сътрудничество Китай и Русия са политически, икономически и военно свързани с Иран , Казахстан, Узбекистан, Киргизстан, Таджикистан, Индия и Пакистан. Целта е да се овладее влиянието на НАТО. Споразумението от Шанхайския договор създаде международна екосистема, която попречи на Русия да се превърне в парий на международната сцена.
В момента Русия е един ядрен провокатор. Твърди се, че в момента федерацията разполага с ядрена мощ, състояща се от 5580 бойни глави. Русия обучава своя флот да атакува цели дълбоко в Европа с ядрени ракети в случай на конфликт с НАТО, според секретни документи. Сред потенциалните цели са Франция, Германия и Великобритания. Скорошните учения, наредени от Путин за репетиране на използването на тактически ядрени оръжия, показват, че изтеклите документи остават в съответствие с настоящата руска военна доктрина.
И въпреки ядрените заплахи, една значително по-малко от Русия страна като Украйна успя да извърши инвазия на нейна територия и да окупира 1000 квадратни километра площ.
Връзката между конвенционалната и икономическата слабост, съчетана с ядрената сила и латентната склонност към авантюризъм, прави Путин изключително непредвидим лидер.
Прочети цялата публикация