Fakti.bg | 14.08.2024 20:59:03 | 53

Реал Мадрид с рекордна шеста Суперкупата на Европа, Килиан Мбапе с дебютен гол

Реал Мадрид спечели своята рекордна шеста Суперкупа на Европа, след като победи Аталанта с 2:0 в мача за трофея, игран във Варшава.

"Лос бланкос" поведоха в резултата с гол на Федерико Валверде в 60-ата минута, който получи топката на празна врата от Винисиус и вкара с първия точен удар за Реал Мадрид в мача. Осем минути по-късно Джуд Белингам върна топката към Килиан Мбапе, който бе фронтално срещу вратата и с добре насочен удар прати топката в горния ляв ъгъл, отбелязвайки първия си гол в официален мач за Реал Мадрид!

По този начин „кралския клуб“ излезе на първо място сред отборите, печелили Суперкупата на Европа, изпреварвайки Барселона и Милан, с които до момента деляха първото място с по пет трофея, пише dsport.bg.

Мачът на Националния стадион във Варшава започна с натиск на Реал Мадрид, докато Аталанта трябваше да се брани дълбоко в своята половина в началните минути.

След края на първите 10 минути от срещата Аталанта постепенно успя да се измъкне от хватката на "кралския клуб" и на свой ред опита атаки към вратата на Тибо Куртоа.

В 15-ата минута Федерико Валверде центрира отдясно за Килиан Мбапе, но неговият удар бе блокиран.

След като началният натиск на Реал Мадрид не даде резултат, тимът на Карло Анчелоти смени подхода и остави Аталанта да атакува повече, очаквайки го да допусне грешка, за да го хване неподготвен на контраатака.

Така се стигна до 25-ата минута от срещата, когато Мартен де Роон бе оставен без опека в наказателното поле на Реал Мадрид и шутира, но намери напречната греда на Куртоа.

В добавеното време на първото полувреме удар на Винисиус бе блокиран, но топката се върна до седмицата на Реал Мадрид, който пусна пас в коридор, с който намери Родриго и той стреля, но уцели напречната греда.

Тимът на Джан Пиеро Гасперини започна чудесно второто полувреме, като в 47-ата минута Тибо Куртоа се разтегна максимално и спаси удар с глава на Марио Пашалич след центриране на Де Роон. Реал Мадрид отговори с шут на Джуд Белингам с левия крак в 55-ата минута след елегантно връщане на Валверде, но мерникът на англичанина му изневери.

В 60-ата минута Аталанта не успя да изчисти добре една топка, която стигна до Винисиус. Той нахлу в наказателното поле вдясно от вратата и пусна топката към оставения съвсем сам Федерико Валверде. Уругваецът имаше пред себе си опразнената врата и хладнокръвно вкара гол, който падна с първия точен удар за Реал Мадрид в срещата.

Секунди по-късно Реал Мадрид можеше да вкара втори гол, но Мусо спаси удар на Винисиус, а в 62-ата минута вратарят на италианският тим се намеси страхотно при удар на Белингам.

Четири минути след това Мусо отново се намеси при шут на Белингам!

В 68-ата минута обаче, никой и нищо не можеше да спре Килиан Мбапе от това да вкара първия си гол в официален мач за Реал Мадрид. Винисиус проби отдясно и пусна топката успоредно на голлинията. Мбапе не успя да я засече, но тя стигна до Белингам. Той върна топката към Мбапе и френската суперзвезда вкара дебютния си гол в официален мач за Реал Мадрид, пращайки топката в голния ляв ъгъл на вратата на Аталанта за 2:0!

По-настойчивата игра на "кралския клуб" продължи, а Мусо спаси удар и на Родриго след подаване на Мбапе.

В края на мача тимът от Бергамо е по-активен в опит да върне интригата в мача, докато Реал Мадрид не се впускаше в атаки в търсене на трети гол.

Въпреки това, тимът на Карло Анчелоти не се пропука и не допусна гол, с което триумфира за рекорден шести път със Суперкупата на Европа, излизайки на върха във вечната класация в този турнир, където до момента делеше първото място с Барселона и Милан.

Реал Мадрид – Аталанта 2:0

1:0 Федерико Валверде (60'), 2:0 Килиан Мбапе (68')

Стартови състави:

Реал Мадрид: 1. Тибо Куртоа – 2. Дани Карвахал (К) (89' - 17. Лукас Васкес), 3. Едер Милитао, 22. Антонио Рюдигер, 23. Ферлан Менди – 8. Федерико Валверде, 14. Орелиен Чуамени – 11. Родриго (76' - 10. Лука Модрич), 5. Джуд Белингам (89' - 19. Дани Себайос), 7. Винисиус (88' - 15. Арда Гюлер) – 9. Килиан Мбапе (83' - 21. Браим Диас)

Резерви: 13. Андрий Лунин, 26. Фран Гонсалес, 6. Едуардо Камавинга, 10. Лука Модрич, 15. Арда Гюлер, 16. Ендрик, 17. Лукас Васкес, 18. Хесус Вайехо, 19. Дани Себайос, 20. Фран Гарсия, 21. Браим Диас, 31. Пабло Пара

Треньор: Карло Анчелоти

Аталанта: 1. Хуан Мусо – 19. Берат Джимсити, 4. Исак Хиен (90' - 27. Марко Палестра), 23. Сеад Колашинац (71' - 20. Мичел Бакер) – 77. Давиде Дзапакоста (63' - 5. Бен Годфри), 13. Едерсон, 15. Мартен де Роон (К), 22. Матео Руджери – 8. Марио Пашалич (90' - 44. Алберто Манзони) – 17. Шарл де Кетеларе (63' - 32. Матео Ретеги), 11. Адемола Луукман

Резерви: 29. Марко Карнезеки, 31. Франческо Роси, 5. Бен Годфри, 6. Ибрахим Сюлеймана, 20. Мичел Бакер, 25. Федерико Каза, 27. Марко Палестра, 32. Матео Ретеги, 40. Пиетро Коми, 41. Пиетро Торнаги, 44. Алберто Манзони, 45. Доминик Вавасори

Треньор: Джан Пиеро Гасперини