Fakti.bg | 15.08.2024 05:44:30 | 52

Правителството на Еквадор: Това е преврат

Правителството на Еквадор определи като преврат искането на вицепрезидентката Вероника Абад към избирателния съд на страната да отстрани от поста президента Даниел Нобоа, предаде Ройтерс, съобщи БТА.

Нобуа и Абад са в обтегнати отношения от началото на мандата на държавния глава през ноември 2023 г. От миналата година вицепрезидентката на Еквадор се намира в Тел Авив, където Нобоа я изпрати, за да подкрепи усилията за постигане на мир между Израел и "Хамас".

Според Абад Нобоа несправедливо я е отстранил от националната политическа сцена, с което е навредил на равeнството между половете в управлението. "Нобоа намали участието ми като жена във взимането на политическите решения, свързани с държавата, опитвайки се да ме отстрани напълно от обществения живот на страната почти до степен на заличаване на политическата институционална фигура на вицепрезидент", аргументира се Абад. В жалбата си вицепрезидентката на Еквадор споделя, че се чувства наказана.

"На практика бях прогонен в друга държава по средата на война. Лишиха ме от сигурността, която заслужавам", пише още Абад. Тези действия от страна на еквадорския президент, които заместничката му нарича "политическо насилие, основано на пола", следва да доведат до отстраняване на Нобоа и други високопоставени представители на властите от постовете им, до забрана за тях да заемат държавни постове за срок от четири години и до глоба в размер на 70 минимални месечни заплати, се казва в жалбата.

В изявление правителството нарече действията на Абад "неумел опит за дестабилизация, който безсрамно включва явен опит за преврат". Нобоа, който кара по-къс, 17-месечен президентски мандат и съсредоточи управлението си върху подобряването на сигурността, обяви този месец, че ще се кандидатира за пълен президентски мандат на изборите през февруари, отбелязва Ройтерс. Еквадорският президент бе избран на поста миналата година, за да довърши 18-те месеца, останали от мандата на неговия предшественик Гилермо Ласо, който подаде оставка, за да избегне процедура по импийчмънт. Парламентът бе взел на прицел Ласо заради довелите до жертви протести срещу поскъпването на храните и горивата предната година.

Прочети цялата публикация