Fakti.bg | 15.08.2024 12:00:45 | 41

Д-р Йорданка Господинова пред ФАКТИ: Водата има ключова роля за доброто функциониране на организма ни (ВИДЕО)

Коя е Д-р Йорданка Господинова?

Д-р Йорданка Господинова е лекар, нутриционист и треньор по здравословно хранене. Става много популярна с програмата за умно отслабване Smart Diet, създадена преди три години.

Освен изтъкнат лекар с дългогодишна практика, опитен мениджър в областта на здравеопазването, магистър по социална психология и носител на множество награди за литература, тя е дама с много превъплъщения, но най-новото е може би най-интересно от всички. Изправена пред собственото си притеснително медицинско изследване, тя взема съдбовно решение, което променя завинаги тялото и живота ѝ. Вместо да се изплаши от високия си холестерол, високото кръвно налягане и застрашително нарастващото тегло, тя поема нещата в свои ръце и разработва уникален хранителен режим, чрез който не просто сваля изумителните 29 килограма, но и връща всичките си медицински показатели обратно в нормата. Днес режимът Smart Diet е успешен и набиращ все по-голяма популярност, а д-р Господинова е сред първите хранителни коучове в България.

Д-р Господинова, свидетели сме на невероятни жеги напоследък довели не само до пожари в природата и в населените места, но и до „пожари“ в организма, в телата ни. Това интервю ще посветим на вариантите и възможностите как да се предпазим от жегата и последствията от високите температури.

Хидратацията. Важна ли е тя и по колко литра вода трябва да консумираме на ден?

Водата е чудесно средство, подпомагащо регулацията на телесната температура. Когато навън е горещо, системата на тялото за самоохлаждане, започва да се затруднява. Водата има ключова роля за доброто функциониране на организма ни, защото подпомага извеждането на токсините, защитава ставите и органите, допринася за транспортиране на хранителни вещества до клетките. Добрата хидратация при възрастни хора предполага изпиването на поне два и половина или три литра вода на ден.

До какво може да доведе дехидратацията на организма? Какви са последствията?

Когато тялото губи повече течност, отколкото е приело, настъпва дехидратация. Това води до затрудняване на процесите, подпомагащи изпълняването на нормалните функции на организма. Особено опасна дехидратацията е при малки деца и възрастни хора. Най-честата причина за дехидратация при малки деца е диарията или повръщането. По-възрастните хора от друга страна, имат намален обем вода в телата си и повечето от тях приемат някакви медикаменти, което допълнително увеличава риска от дехидратация. Дехидратация може да настъпи във всяка възрастова група, ако не се приема достатъчно количество вода. Леката до умерена дехидратация, може да бъде повлияна благоприятно и без лекарска намеса, за разлика от тежката, която изисква незабавно медицинско лечение. Важно е да припомня, че жаждата не винаги е надежден индикатор за нуждата на тялото от вода. Затова можем да се ориентираме и по други признаци и симптоми, които ни подсказват, че организмът ни е дехидратиран. Трябва да следим за сухота в устата, апатия, раздразнителност, по-рядко уриниране, тъмно оцветена урина, умора, замаяност, объркване. Как да предпазим най-уязвимите – децата и възрастните хора?

При децата е важно е често да напомняме да пият вода, защото те я губят чрез дишането, потта и уринирайки, а и са по-склонни към двигателни активности през целия ден. Всеки родител трябва да превърне създаването на навик за пиене на достатъчно вода от детето им във важна цел. А най-прекия път към това е, като дава личен пример. Възрастните хора са по-податливи към дехидратация поради по-ниско съдържание на течности в тялото им, поради намалената реакция на организма към сигналите за жажда, както и поради системния прием на поне един медикамент. Затова е важно да не се излагат на пряка слънчева светлина в опасните часови интервали, да пият вода през целия ден, дори като не изпитват жажда, да внимават с какво се хранят и да се стремят да водят максимално здравословен начин на живот.

Освен водата какви други течности бихте препоръчали?

Напитки като плодови и зеленчукови смутита, ядкови млека, айрян и билкови чайове могат да допринесат за добрата хидратация през целия ден. Чайовете от хибискус, роза или лайка са чудесни варианти за хидратиране на тялото, защото нямат диуретичен ефект.

В топлите страни при силните жеги консумират горещ чай. Защо?

Изследванията показват, че пиенето на горещ чай през лятото всъщност има по-добър охлаждащ ефект върху тялото ни, отколкото студените чайове. Въпреки че може би, това противоречи на логиката, всъщност има научно обяснение. Пиенето на топла напитка стимулира термосензорите на тялото, което води до отделяне на повече пот, което увеличава потенциала за охлаждане на организма чрез изпарения. В много азиатски страни и в някои в Близкия изток пиенето на горещ чай през летните месеци е доста обичайно явление.

Каква е ролята на газираните напитки? Те полезни ли са в жегата?

Смятам, че консумацията на газирани напитки не рехидратира тялото, когато навън е горещо. Тъй като температурите се повишават, газовете в контейнера за напитки се разширяват, създавайки по-високо налягане. Това повишено налягане може да изтласка въглеродния диоксид от течността, като допълнително ускори загубата на карбонизация. Смятам, че при наличието на по-добри алтернативи, като водата и чайовете, няма смисъл да разчитаме на тях, за да ни освежават пред горещите летни дни.

Трябва ли да се пие алкохол в горещините?

Ако ни се налага да сме навън за по-дълго време, а температурите са много високи, рискът от дехидратация е много голям, а консумацията на алкохол - допълнително увеличава риска от негативните последици от обезводняването на организма. Пиенето на алкохолни напитки води до намаляване на освобождаването на антидиуретичен хормон (ADH), наречен вазопресин. Този хормон подпомага поддържането на баланса на телесните течности, а употребата на алкохол може да наруши този баланс. Освен това, алкохолните напитки са диуретик, което също повишава риска от дехидратация при употребата им, което от своя страна води до засилен ефект на интоксикация, до объркване и до загуба на равновесие.

Какво ще кажете за натуралните сокове? Фреш от кои плодове е препоръчителен по време на летните горещини?

Сокът от диня съдържа естествени електролити и фибри, а също така е освежаващ, но е важно да се приема в по-големи количества само от здрави хора. При наличие на инсулинова резистентност, например – трябва да се внимава с динята, тъй като има висок гликемичен индекс. Препоръчвам употребата на смутите пред фрешове, тъй като са по-полезни за организма.

Уместни ли са компотите в това време?

Компотите имат много добавена захар, поради което не бих препоръчала да се пият често, още повече, че през лятото има достатъчно плодове и зеленчуци, които може да консумираме пресни.

В някои по-екзотични страни съм била свидетел как в жегата хората наблягат на охладен сок от смокинови листа и студено каркаде. Как ще коментирате тази екзотика? Приложима ли е и при нас?

Охладените сокове от смокинови листа и студеното каркаде наистина са интересна част от културата на някои екзотични страни. Смокиновите листа често са свързани с традиционната медицина и здравословния начин на живот, а от тях се приготвят различни напитки, които не само освежават, но и предлагат потенциални ползи за здравето.

Студеното каркаде, приготвено от цветове на хибискус, е популярно в много части на света и е известно със своя приятен вкус и със свойството добре да хидратира организма.

То е богато на антиоксиданти, но не е подходящо за хора с ниско кръвно налягане, защото допълнително може да го понижи. Що се отнася до приложимостта на тези напитки у нас, те биха могли да бъдат много добре приети, особено през летния сезон, защото са полезни и ще внесат разнообразие в менюто. Опитът да се интегрират такъв тип напитки може да бъде и успешен маркетингов подход, насочен към хора, които търсят уникални и здравословни продукти. Екзотиката в храненето може да бъде чудесен начин за разнообразяване и обогатяване на гастрономичните ни навици.

Съществува теория, че е желателно да се консумират краставици и диня лятото, тъй като съдържат голямо количество вода. Това така ли е?

Краставиците и динята съдържат значително количество вода и са отличен начин да се увеличи водния прием, а освен това са нискокалорични и са чудесни за леко междинно хранене, като източници на витамини и минерали полезни за общото здраве. Добре е все пак да се внимава с количеството диня, което се консумира, защото тя има по-висок гликемичен индекс.

Кои други плодове и зеленчуци бихте препоръчали и защо?

Прасковите са сочни и сладки, и са перфектни за лек летен десерт. Нектарините имат същите ползи за здравето и са по-приятни за много хора заради липсата на мъхестата кожичка. Къпините, малините, пъпешите, сините сливи също са много вкусни, богати на антиоксиданти и идеални за десерти, и салати през летните горещини. Доматите са основна съставка в много летни ястия не случайно. Краставиците са хрупкави и освежаващи. Разнообразието от леки, универсални зеленчуци, като броколи, карфиол, чушки, тиквички, моркови, спанак, рукола и други – е голямо и с лекота могат да бъдат предпочитан избор от всеки човек, държащ да се храни сезонно. Супите? Те също са течност. Какво е вашето становище за тях през летните горещини?

Супите определено могат да бъдат чудесен избор през летните горещини, особено ако са сервирани леко охладени. Летните топли или студени супи са освежаващи и хидратиращи. Те предлагат възможност за консумация на повече зеленчуци и полезни хранителни вещества. Важно е да се избягват мазните, тежки и кремообразни супи, защото може да натоварят стомаха в горещините. В крайна сметка, всичко зависи от индивидуалните предпочитания, но супите могат да бъдат вкусен и освежаващ вариант, дори и през лятото.

В заключение, каква трябва да е превенцията по време на високите летни температури? Освен с добра хидратация как да предпазим организма от нежелателни последствия?

Носете светли, широки дрехи, произведени от добре дишащи материи и естествени материали, като лен или памук. Това ще позволи на кожата да диша и да се охлажда. Избягвайте интензивно физическо натоварване в най-топлите часове на деня. Опитайте се да стоите на сянка или на закрито, особено в най-горещите часове. Използвайте чадъри или шапки с широка периферия, когато сте навън. Хранете се с пресни плодове и зеленчуци, които съдържат много вода и важни витамини, и минерали. Избягвайте тежките и мазни храни, които могат да затруднят храносмилането. Ограничете консумацията на алкохол и напитки с високо съдържание на кофеин, тъй като те могат да доведат до дехидратация. Хората с хронични заболявания, възрастните и родителите на малки деца трябва да бъдат особено внимателни. Трябва редовно да следят как се чувстват и при необходимост - да се консултират с лекар. Важно е да се използват и съответни слънцезащитни средства, които са с висок фактор на защита. Добрата хидратация е много важна не само през лятото, но и през целия живот, затова нека не забравяме да пием достатъчно вода, а тялото ни ще ни се отблагодари със здраве и добър тонус. Нека не забравяме, че всеки път, когато пием вода, ние избираме здравето!

Интервю на Оля Ал-Ахмед

Прочети цялата публикация