Бъдеще без долари? Не всичко между рублата и юана е гладко и безоблачно
Плащания от и за Китай за вече доставени стоки започнаха да се връщат на някои руски бизнесмени. За проблемите в икономическите отношения между Русия и Китай пише "Ведомости", позовавайки се на предприемачи, както и на адвокатски кантори, спедитори и др.
Изданието разказва за връщане на плащане в юани три месеца по-късно и то след като стоките са били получени и освободени от митницата. Има много други такива случаи на връщане на средства след митническо освобождаване. Има и случаи, в които китайският купувач все пак е уведомил, че не може да получи плащането от банката и затова връща доставката.
От адвокатската кантора Nordic Star са коментирали, че техни клиенти са се сблъсквали с подобни проблеми, но не може да се говори за масовост. Търговският директор на спедитора RM Logistics Евгений Фаренец заявява точно обратното - подобни случаи стават масови.
Според него често се случва следното: китайският доставчик, след частично предплащане, изпраща стоките на руския купувач с условие за пълно плащане в рамките на пет дни след изпращането, но след това възниква проблем с плащането от страна на банката в Китай. Средствата са заседнали в банката, товарът е в пристанището или някъде другаде. В някои случаи се извършва митническо оформяне и страните се договарят за алтернативни схеми на плащане.
Проблеми с руски плащания в Китай се наблюдават повече от шест месеца. Това се случва на фона на затягането на западните ограничения и по-специално на заплахите банките да попаднат под вторични американски санкции. Сред новите проблеми, докладвани през юли-август са свързани с нежеланието на банките в Китай да работят с юан, който е свързан с Русия, или отказ на малки китайски банки да приемат руски плащания.
Президентът Владимир Путин определя санкциите срещу трети страни са нелегитимни и "извън обхвата на здравия разум". Той оцени ситуацията като вредна за световната икономика и поиска решения, подкрепени на държавно ниво.
Прочети цялата публикация