Владимир Путин в Баку! Не всички в Азербайджан са доволни от визитата на руския президент
Не всички в Азербайджан са доволни от посещението на Владимир Путин. Това се дължи както на историческата памет, така и на войната в Украйна. Но азербайджанският президент Илхам Алиев посреща колегата си в семеен кръг, а проправителствената преса, горда с азербайджанците, които се сражават за Украйна, сега възхвалява Путин, обобщи Би Би Си.
"Пропагандната машина на Русия дори не може да назове името на Алеята на Шахидите, където са погребани хора, убити от нейната армия". Така един азербайджански блогър се възмути от това, че Russia Today пише, че руският президент е положил цветя пред вечния огън на мемориала на жертвите от Втората световна война.
Всъщност той е положил цветя пред вечния огън на Алеята на Шахидите, в памет на жертвите на разпръснатите от съветската армия митинги за независимост през януари 1990 г. с бойни оръжия и танкове. Тогава бяха убити повече от сто души. В последните секунди на видеото на руските пропагандисти зад гърба на руския лидер се виждат дори редици от гробове.
Това събитие е известно в Баку като "Черния януари" и националистите понякога го припомнят като причина да не обичат Русия, която тогава се опитва да спре със сила разпадането на империята си.
Путин не е посрещан по улиците на Баку с руски знамена. Но не може да се каже, че Русия или Путин се възприемат рязко негативно в Азербайджан, нещата са по-скоро сложни.
Когато през февруари 2022 г. започва пълномащабната инвазия на Русия в Украйна, в Баку се провеждат спонтанни митинги в подкрепа на Украйна. Това е нехарактерно за Азербайджан, където полицията обикновено се разправя жестоко дори със самотни митинги. Но тук полицията остана настрана, когато активистите дойдоха до украинското, а след това и до руското посолство.
Въпреки че Азербайджан не е направил официални изявления относно войната в Украйна, той изпрати хуманитарна помощ там, а азербайджанската преса отрази по положителен начин факта, че азербайджанци се сражават на страната на Украйна. Те наистина са там - в батальона "Айдар", в батальона "Грузин" и в други части, и дори са получили звания на герои на Украйна.
Някои наблюдатели твърдят, че Азербайджан не може открито да подкрепи Украйна, защото азербайджанската икономика е тясно свързана с Русия.
Преди пандемията и войната броят на хората, които влизат в Русия от Азербайджан, средно годишно надвишава броя на хората, които напускат Русия и се отправят към Азербайджан, с поне 10 000 души.
По данни на Държавния статистически комитет на Азербайджан, както преди войната, така и сега, Русия е на първо място сред страните, от които хората идват в Азербайджан. През 2023 г. те са били повече от 600 хил. души.
На Русия се падат две трети от външнотърговския оборот на Азербайджан със страните от ОНД (4,4 млрд. долара). Редица големи руски бизнесмени от Азербайджан поддържат тесни връзки с кавказката си родина.
Сред тях е например бизнесменът Фархад Ахмедов, чийто предполагаем телефонен разговор за Путин изтече в интернет миналата година. А бившият съпруг на дъщерята на азербайджанския президент, Емин Агаларов, е син на руския бизнесмен Араз Агаларов, собственик на "Крокус Сити Хол".
Също така в Баку, за разлика от Ереван и Тбилиси, в много университети и почти всяко училище има възможност да се учи изцяло на руски език. А познанията по руски език често са необходими, за да се получи високоплатена работа в столицата.
Така, въпреки всички различия, в Азербайджан няма силна враждебност към Путин, а същата проправителствена преса, която се гордее с войниците, сражаващи се на страната на Украйна, говори топло за руския президент, наричайки го приятел на Азербайджан.
Той е дошъл на държавно посещение, докато азербайджанският му колега и съпругата му го посрещат като частен гост, а Путин седи отпуснат на масата с разкопчана риза.
Прочети цялата публикация