Fakti.bg | 20.08.2024 14:30:25 | 32

Кой е Фабиан Нюрнбергер, който е пред дебют за националния отбор на България?

Фабиан Нюрнбергер е най-новото име, което получи повиквателна за мачовете на националния отбор в Лигата на нациите с Беларус и Северна Ирландия. Всъщност се очакваше той да дебютира още през пролетта, но това не стана поради забавяне на процедурата по издаване на българския му паспорт. 25-годишният Фабиан е футболист на Дармщат, който се състезава във Втора Бундеслига. Той бе част от състава и през миналия сезон, когато отборът бе в германския елит, но изпадна. В Първа Бундеслига записа 21 мача и 1 гол. Преди това игра 4 г. за втородивизионния Нюрнберг в периода 2019-2023. Вече има над 100 срещи във Втора Бундеслига, в които е вкарал 16 попадения. Нюрнбергер е роден в Хамбург, като баща му е германец, а майка му е от Стара Загора. Преди да стане професионален футболист, той всяко лято гостувал на баба си и дядо си у нас, водели го на почивка в Слънчев бряг и затова говори добре български. Фабиан Нюрнбергер е известен с универсалността си, като през годините е играл на различни позиции – ляв бек, ляв халф, дефанзивен халф и десен халф. Признава обаче, че се чувства най-добре отляво. Този сезон бе титуляр и в двата мача на Дармщат от началото на сезона - срещу Дюселдорф (0:2) и Падерборн (1:3). Отборът му играе в система 3-5-2, а новият български национал се подвизава на позицията ляв халф-бек.