Какви са препъникамъните пред постигането на примирие между Израел и "Хамас"
Съединените щати и Египет са се съгласили да намалят броя на спорните точки в преговорите за примирие в ивицата Газа и да определят времева рамка за прилагането на първите стъпки за прекратяване на продължаващия повече от десет месеца конфликт, съобщават източници за телевизия “Ал Арабия” след поредната обиколка на американския държавен секретар Антъни Блинкън в Близкия изток в опит за постигане на споразумение между "Хамас" и Израел.
Все още остават обаче редица различия. Според информацията палестинското движение е поискало временно примирие, за да може да установи броя на държаните в Газа израелските заложници, но Израел е отказал спиране на огъня, докато се водят преговори.
Израел настоява "Хамас" да не участва в управлението на Газа след края на войната и държи негови членове да бъдат депортирани от анклава. Освен това израелската страна е отказала да обещае да не арестува повторно палестинските затворници, които биха били освободени при евентуално споразумение. Още един спорен въпрос е израелското искане да контролира сигурността в Северна Газа и да налага ограничения върху връщането на разселени палестинци в този район.
Пречка пред постигането на сделка са и несъгласията по отношение на Филаделфийския коридор по протежение на границата на Газа с Египет и граничния пункт “Рафах” между Египет и Газа, от които израелският премиер Бенямин Нетаняху обяви, че няма да се изтегли.
Според статия във в. "Нешънъл" неразбирателството между Египет и Израел по отношение на палестинската част на "Рафах" и Филаделфийския коридор е довело до най-сериозното напрежение между двете държави от подписването на мирен договор преди 45 години.
Източници на изданието от Обединените арабски емирства съобщават, че Израел настоява да остави ограничен брой военни в двата района, като споделя с Египет сателитни изображения в реално време. Египет е отхвърлил предложението и от своя страна е предложил разполагане на части на ООН и САЩ, с което пък Израел не е съгласен.
Според Кайро израелското присъствие в "Рафах" и Филаделфийския коридор нарушава договорите между двете страни и е предизвикателство за националната му сигурност. В отговор Египет затвори своята част на граничния пункт, който е основен вход за хуманитарна помощ за Газа.
Доводите на Израел са, че подземни тунели под границата между Египет и Газа служат за контрабанда на оръжия и стоки с възможно двойно предназначение за "Хамас". Кайро категорично отрича и настоява, че е унищожил тунелите преди близо десет години.
Статутът на "Рафах", Филаделфийския коридор и коридора "Нецарим", който разделя северната и южната част на Газа, е във фокуса и на коментарна статия на Осама Сарая в египетския вестник "Ал Ахрам". Според него плановете на Израел за "Нецарим" са несъстоятелни и придържането към споразуменията от 2005 г., според които Израел трябва да се изтегли от Газа, е от ключово значение за постигането на мир. Авторът защитава и египетската позиция срещу израелско военно присъствие във Филаделфийския коридор и за функциониране на “Рафах” под палестински контрол.
Обиколката на Антъни Блинкън в Близкия изток дойде след преговорите в катарската столица Доха миналата седмица, които бяха прекъснати, без да постигнат пробив. След посещението си в Тел Авив държавният секретар на САЩ съобщи, че израелският премиер Бенямин Нетаняху е приел американско предложение, което има за цел да намали различията. "Хамас" каза, че предложението отстъпва от предварително договорените въпроси. Очаква се преговорите да продължат тази седмица в Кайро.
Прочети цялата публикация