Ники Хейли от Тайван: Изолационизмът не е здравословен
Ники Хейли, бивша съперничка на Доналд Тръмп за президентската номинация на Републиканската партия на САЩ, заяви днес, че изолационизмът не е здравословен и че партията трябва да подкрепи съюзниците на страната, особено що се отнася до Китай, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
В изказване пред репортери по време на посещение в Тайван, Хейли - посланик по времето на Тръмп в ООН, която след това се кандидатира срещу него - заяви, че е важно да се подкрепят Тайван, Украйна и Израел.
"Не мисля, че изолационисткият подход е здравословен. Мисля, че Америка никога не може да седи в балон и да мисли, че няма да бъдем засегнати“, каза тя.
Усилията на Тръмп да се завърне в Белия дом предизвикаха притеснения за изолационизма сред съюзниците на САЩ.
По време на кампанията си Хейли нарече Тръмп неизбираем и неподходящ за поста, но миналия месец тя призова поддръжниците си да гласуват за бившия президент. Той е изправен пред кандидатката на Демократическата партия, вицепрезидентката Камала Харис, на изборите на 5 ноември.
Тръмп изнерви Тайван, демократично управляван остров, за който Китай има претенции, през юли, като заяви, че "Тайван трябва да ни плаща за отбрана“ и че островната държава е отнела от американците бизнеса с полупроводници.
"Това, за което искам да видя Републиканската партия да говори, е свобода, подкрепа на нашите съюзници и увереност, че показваме сила по света“, заяви Хейли в Тайпе.
"Не искаме да виждаме комунистически Китай да побеждава, не искаме да виждаме Русия да спечели, не искаме Иран или Северна Корея да спечелят.“
След като се срещна с тайванския президент Лай Чинг-те и други високопоставени лица, Хейли заяви, че подкрепата за Тайван е въпрос, по който както републиканците, така и демократите са съгласни.
Междувременно Филипините призоваха Пекин да "прекрати незабавно всички провокативни и опасни действия“, след като го обвини в “неоправдано“ изстрелване на сигнални ракети от окупирания от Китай риф Суби на 22 август, докато самолет на Манила е извършвал патрулиране, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Същият този самолет, гласи изявление на филипинската оперативна група за Южнокитайско море, също така "е бил подложен на тормоз“ от китайски изтребител, докато е извършвал наблюдение в близост до плитчината Скарбъро на 19 август.
Нямаше незабавен коментар от посолството на Китай в Манила, отбелязва Ройтерс.
Става дума за самолет на Филипинското бюро за рибарство и водни ресурси.
Според телевизия GMA News китайското външно министерство е заявило в изявление, че на 22 август са били предприети контрамерки срещу "два филипински военни самолета, които са навлезли в китайското въздушно пространство“.
Прочети цялата публикация