Украйна: Беларус струпва войници по общата ни граница
Украйна обвини съседен Беларус, близък съюзник на Русия, че струпва войски по общата им граница и предупреди Минск да не предприема "неприятелски действия", предаде АФП, цитирана от БТА.
Украинското Министерство на външните работи съобщи, че струпването на войски се извършва в Гомелска област "под прикритието на маневри".
"Предупреждаваме беларуските власти да не извършат трагична грешка под натиска на Москва, призоваваме въоръжените сили да спрат неприятелските си действия и да се изтеглят от границата на Украйна", се казва в изявлението на министерството.
Киев каза още, че е установил присъствието на бойци на въоръжената групировка "Вагнер", някои от които бяха приютени в Беларус след провала на бунта в Русия на шефа на "Вагнер" миналата година.
Украйна предупреди, че военните учения в граничната зона са заплаха за световната сигурност заради близостта с ядрената централа "Чернобил", място на най-голямата ядрена авария в историята.
"Подчертаваме, че Украйна никога не е предприемала и няма да предприеме никога неприятелски действия срещу беларуския народ", добави министерството.
Това изявление бе направено, след като Украйна извърши на 6 август нападение срещу Курска област в Русия и превзе територия от стотици квадратни километри. В същото време Русия продължава настъплението си в Източна Украйна.
Беларус, политически и икономически зависим от Русия, е управляван от президента Александър Лукашенко от 1994 година. През 2022 г. страната позволи разполагането на руски войски на своя територия, под претекст за участие във военни учения, преди инвазията в Украйна през февруари.
Прочети цялата публикация




Литва планира разширяване на отбранителната инфраструктура по границите с Русия и Беларус
България и Македония през вековете
ISW: Кремъл подценява загубата на Орбан, въпреки че губи важен съюзник
Зеленски: Наши роботи превзеха вражеска позиция, окупаторите се предадоха
След вота в Унгария: Александър Вучич поздрави Петер Мадяр и благодари на Виктор Орбан
Орбан - спасител на етническите унгарци в Украйна?
Нарва: как се живее в "най-руския град в ЕС"
Украйна и Русия обмениха тела на загинали във войната
Тоталната война - кулминацията на путинизма
Украйна и Русия извършиха нова размяна на тела на загинали военни
ЕС чака встъпването в длъжност на Мадяр, за да поднови дискусиите за заем за Украйна и антируски санкции
The Wall Street Journal: Европа готви план за отбрана при НАТО без САЩ
Ванс: Спирането на директните продажби на оръжие на Украйна е едно от основните ни постижения
От днес затварят подземната улица
Важно за шофьорите: Затварят кръстовище в Бургас от днес
Зеленски притеснен: Не сме приоритет. Войната в Близкия изток може да забави доставките на „Patriot“ за Украйна
Ванс: Галибаф управлява Иран. Техеран трябва да се откаже от ядрената си програма, за да е част от световната икономика
Над 20 кораба преминали през американската блокада на Ормузкия проток за ден, шест съда се отказали
Излезе априлският Patch Tuesday
Хакерска атака повиши пазарната капитализация на компания с милиард долара