Fakti.bg | 26.08.2024 11:58:11 | 31

Учени разкриха къде в мозъка живее любовта и коя е най-силната любов

Любовта може да се усеща като идваща от сърцето, но учените са установили къде в мозъка живее любовта.

Изследователите са използвали функционален магнитен резонанс (fMRI), за да измерят мозъчната активност, докато хората са мислели за различни видове любов, като са установили, че мозъкът реагира в различни области на различните видове любов, според нова статия в списание Cerebral Cortex.

Те открили, че любовта при различните видове взаимоотношения води до различна по сила мозъчна активност, но при всички се активират повече или по-малко едни и същи мозъчни области.

"Сега предоставяме по-изчерпателна картина на мозъчната активност, свързана с различните видове любов, отколкото предишни изследвания," каза в изявление съавторът на изследването Пертили Рине, философ и изследовател в университета Аалто във Финландия. "Моделът на активиране на любовта се генерира в социални ситуации в базалните ганглии, средната линия на челото, прекунеуса и темпоропариеталната връзка отстрани на тила."

Любовта се проявява в много форми - от родителска любов към децата до романтична любов, приятелска любов и дори любов към животните или природата.

Изследователите описват как са измервали мозъчната активност при хора, които току-що са чули описание на даден вид любов, например: "Виждате новороденото си дете за първи път. Бебето е меко, здраво и любвеобилно — най-голямото чудо на вашия живот. Чувствате любов към него."

Установили са, че любовта на родителя предизвиква най-мощна мозъчна активност, следвана от романтичната любов. Въпреки че интензивността на мозъчната активност варирала при различните видове, всички те се запалвали предимно в една и съща област на мозъка, с някои изключения.

"При родителската любов имаше активиране дълбоко в системата за възнаграждение на мозъка в областта на стриатума, докато си представяхме любовта, и това не се наблюдаваше при никой друг вид любов," каза Рине.

Те тестваха и мозъчната активност, свързана с приятелството, домашните любимци, природата и непознатите. Изследователите установили, че любовта към природата запалила системата за възнаграждение на мозъка, а не областите, свързани със социалното познание, докато любовта към хората запалила вместо това социалните области.

Интересен е фактът, че изследователите открили, че мозъчните вълни, когато им се говори за животни, всъщност разкриват дали човекът има домашен любимец или не.

"Когато разглеждаме любовта към домашните любимци и свързаната с нея мозъчна активност, мозъчните области, свързани със социалността, статистически разкриват дали лицето е собственик на домашен любимец или не. Когато става въпрос за собственици на домашни любимци, тези области са по-активирани, отколкото при хора, които не са собственици на домашни любимци," каза Рине.

Познаването на физиологията на любовта може да изглежда студено, обаче учените се надяват, че техните изследвания биха могли да се използват за по-добро лечение на разстройства на привързаността, депресия или проблеми във взаимоотношенията.

Прочети цялата публикация