Fakti.bg | 26.08.2024 18:44:46 | 37

България с втора победа на Световното по волейбол за маже под 17г.

Националният отбор на България за мъже под 17 години завърши с победа групата си на Световното първенство. В зала „Левски София“ нашите надиграха Мексико с 3:1 (25:17, 25:21, 19:25, 25:15). Българите завършиха с две победи, но останаха на трето място в класирането. Първи е Испания, а втори – Китайско Тайпе. На осминафинала нашите ще срещнат Италия или Аржентина утре.

Началото на мача беше убедително за България. Много бързо резултатът стигна до 6:3. На моменти мексиканците успяваха да се приближат. Дори за съвсем кратко поведоха – 10:9. Това подейства стимулиращо за нашия отбор. Българите направиха седем поредни точки и предрешиха изхода. Най-много Мексико се приближи до 17:21. Завършихме гейма с четири поредни точки – 25:17.

Втората част започна още по-убедително за България. Рано резултатът стана 5:1, а разликата се запази при 8:3. Тогава обаче позволихме най-дългата мексиканска серия, която доведе почти до равенство – 10:9. Гостите, които нямаха спечелен гейм на Световното първенство, дадоха всичко от себе си. Предизвикаха прекъсване в нашия щаб при 13:13.В тези минути мачът стана равностоен и равенствата започнаха да се редят. Мексико обърна резултата със 17:16. Това се оказа и единствената преднина на „ацтеките“. Българите направиха три поредни точки, за да вземат нещата в ръцете си поне временно. Стигнахме до три геймбола при 24:21. Успяхме още при първия – 2:0!

В третия гейм трябваше да узаконим победата. За първи път Мексико започна по-активно и поведе с 3:1. Преднината на „ацтеките“ обаче приключи със 7:6. Тогава България направи четири поредни точки. Мексико се върна в мача и на своя страна направи серия, която доведе до 13:11 в полза на гостите. Съперникът се хвърли здраво за първи спечелен гейм на турнира. Стигна до преднина от 21:16 и нямаше стигате. Пет геймбола дойдоха при 24:19, а още първият беше успешен. Мексико вече се гордееше с първи гейм на първенството.

България трябваше да покаже реакция и го направи по най-добрия начин. Четвъртият гейм беше равностоен до 7:7. Последва българска серия от пет поредни точки. След една мексиканска дойдоха още шест наши. При 19:10 мачът изглеждаше решен в наша полза. Мексико нямаше повече съпротивителни сили. Спечелихме с 25:15.