Fakti.bg | 27.08.2024 11:32:29 | 29

Готвили сме месото погрешно: с този готварски трик месото ще е винаги перфектно опечено

Революционен кухненски хак промени начина, по който хората приготвят любимите си месни ястия.

Независимо дали сте безпристрастни към добрата пържола, перфектното пилешко или сочната риба за вечеря, винаги има начин да извлечете повече вкус от храната си - дори ако смятате, че вече сте майстор в кухнята. Има един кухненски трик, в който хората се кълнат, за да подобрят начина, по който приготвят храната си, а той не е нещо, което всеки вече прави. Продължете да четете, за да разберете какъв е той, както и други съвети за подобряване на уменията ви в кухнята.

Оставете месото да престои малко на стайна температура, преди да го приготвите

Ако оставите месото да придобие стайна температура за кратко време, преди да ги приготвите, за да извлечете най-доброто от него. Това е така, защото ще помогне му да се сготви по-равномерно. При студеното месо, извадено от хладилника, мускулните влакна все още са напрегнати, което затруднява равномерното разпространение на топлината в него. Това може да доведе до препичане на месото отвън и недопичане отвътре или дори до изгаряне. Този кратък период на подготовка е особено полезен за равномерно изпичане на по-дебели парчета месо, като филе, рибай и бут.

Впрочем, трябва да се уверите, че не оставяте месото навън за повече от два часа. Това е така поради риска месото да развие вредни бактерии, когато започне да се затопля, което ви излага на риск от хранително отравяне. Ако денят е горещ и температурата в помещението е над 32,2С, този срок се намалява на максимум един час.

Можете да използвате и термометър

Все по-популярни стават и кухненските термометри за отчитане на температурата при приготвяне на месни ястия в домашни условия в дълбочина. По същия начин, както при трика със стайната температура, можете да ги използвате, за да се уверите, че месото е правилно и равномерно приготвено. Тези термометри са проектирани да дават бързи показания, обикновено в рамките на няколко секунди, така че трябва да започнете да проверявате температурата, когато смятате, че месото е почти готово за готвене. Поставете термометъра в най-дебелата част на месото, като внимавате да избегнете кости, мазнини или хрущяли, тъй като те могат да дадат неточни показания.

При птиците най-доброто място за поставяне на термометъра е вътрешната част на бедрото в близост до гърдите, но без да се докосва до костта. За по-тънки парчета поставете термометъра отстрани. Можете да го поставите в месото на дълбочина около 2-3 сантиметра и да изчакате температурата да се стабилизира. Това обикновено отнема няколко секунди.

След като месото достигне желаната температура, оставете го да почине. Това позволява на соковете да се разпространят по цялото месо. Продължителността на почивката може да варира, но обикновено трае от три до десет минути, в зависимост от размера на парчето. След като използвате термометъра, винаги го почиствайте добре с гореща сапунена вода, за да избегнете замърсяване.

Как да приготвяме бекон

Ето един бонус - гответе бекона в студен, а не в горещ тиган. Настройте котлона на средна температура, като оставите бекона да се готви бавно. Когато започне да хрупка, обръщайте бекона от време на време, за да се изпече равномерно. Трябва да го готвите, докато стане кафяв и достигне желаното ниво на хрупкавост, което обикновено отнема около 10-15 минути. Можете също така да прехвърлите бекона в чиния, застлана с кухненско руло, за да се отцеди от излишната мазнина преди сервиране.

Прочети цялата публикация