Как руските дронове организират гонитба по украинци
В украинския град Берислав живееха 11 000 души, но унищожителните вълни от атаки с руски дронове междувременно го превърнаха в развалина. Разследванията на ДВ сочат, че най-вече цивилни граждани се оказват на прицел.
На 7 февруари Володимир Киндрат и съпругата му Любов слушат зловещия шум на дронове в продължение на часове. Докато два дрона, заредени с взривно вещество, не атакуват къщата им в Украйна. „Видях как дроновете удариха гаража", разказва Володимир. „Беше сякаш войниците играят компютърна игра", допълва Любов. Къщата им е тежко увредена при нападението.
След този шок Володимир, Любов и децата им бягат от родния Берислав. В периода септември 2023 - юли 2024 според украинските данни градът става жертва на над 120 атаки с дрон, при които са убити 16 души, а над 130 са ранени.
Руските войници систематично използват дронове срещу цивилни
Месеци наред разследващият екип на ДВ събира публично достъпна информация и данни за нападенията с дронове. Две неправителствени организации - Eyes-on-Russia-Project и Мнемоник - подпомагат ДВ с анализа на данните.
Въпреки че екипът ни не успява да разследва в самия град заради ограничения достъп до него, анализът на данните и интервюта с експерти и очевидци свидетелстват, че руските войници систематично използват дронове срещу цивилното население.
През февруари 2022 година руската армия окупира Берислав. През есента украинската армия го отвоюва. Междувременно големи части от града, в който някога са живеели 11 хиляди души, са разрушени. В Берислав днес живеят основно възрастни хора.
Служители на неправителствени организации също са пострадали
Йевхен, който предпочита фамилията му да не се споменава, също е бил нападан от руски дрон. През януари служителят на неправителствената организация World Central Kitchen носи хранителни продукти към Берислав, но по пътя колата му е застигната от дрон. „Не знам колко дълго ме преследваше дронът“, казва той пред ДВ. „Много ме беше страх.“
Йевхен не е единственият служител на неправителствена организация, нападан от дрон - през януари двама служители на швейцарската организация HEKS са убити при нападение в Берислав. Четирима други са ранени.
Международното право забранява целенасочените удари срещу цивилни. Войниците са задължени да правят разграничение между военни и цивилни цели. Те трябва да „предприемат всички възможни мерки, за да ограничат максимално щетите за цивилното население“, подчертава британският адвокат Уейн Джордаш. „Дроновете не са изключение.“
Три различни армейски части стоят зад атаките
Прецизните оръжия като FPV дроновете, които Русия използва, „ограничават сериозно риска от нанасянето на случайни щети“, подчертава юристът, който разследва военни престъпления. Когато цивилни цели се поразяват редовно от подобни оръжия, „може много по-категорично да се предположи, че става въпрос за военни престъпления“.
На база на разстоянието, на което могат да летят дроновете, както и тяхната траектория, ДВ може да локализира откъде излизат те към Берислав – от градовете Каховка и Нова Каховка, които се намират от другата страна на река Днепър.
Там са разположени няколко части от руската армия - сред които 10-а специална бригада, 205-а мотострелкова бригада и доброволческият батальон БАРС-33, кръстен на съветския герой от Втората световна война Василий Маргелов. В Телеграм представители на 205-а мотострелкова бригада признават за множество атаки с дронове в Берислав, най-вече насочени към превозни средства. Един пилот на дрон пише, че те „са унищожили всички“ и че в района нямало цивилни. С този коментар той се самообвинява, коментира Уейн Джордаш, защото очевидно „решава, че „всеки човек е легитимна военна цел“.
Руската страна отказа да отговори на въпросите на ДВ
Доброволческият батальон БАРС-33 оперира в района на Каховка и Нова Каховка от началото на 2023 година. И при набирането на нови войници официално обявява, че търси пилоти на дронове. През октомври 2023 година създателят на батальона Владимир Салдо обяви, че БАРС-33 е тествал нов дрон с името „Велес“.
Дроновете „Велес“ се произвеждат от фирмата „Аеро Хит“. През юни американското финансово министерство наложи санкции срещу тях, защото „дроновете „Велес“ са използвани от руските въоръжени сили в Херсон срещу украински цели“.
Кой точно разпорежда и изпълнява атаките с дронове срещу цивилна инфраструктура в Берислав и околията не може да се потвърди еднозначно. Нашето разследване показва, че трите споменати военни части вероятно носят отговорност. ДВ се обърна към Министерството на отбраната на Русия, към батальона БАРС-33 и към администраторите на техните Телеграм канали за позиция. Но нито един от тях не отговори.
Прочети цялата публикация