В кои страни по света трябва да оставяме бакшиши и къде е забранено
Вековният въпрос е: да давам или да не давам бакшиши? В САЩ бакшишите са задължителни за всичко - от кафето до подстригването, но колко е подходящо да се дават?
Навсякъде другаде протоколът е различен – бакшиши се очакват на определени места, но не и на други, а сумата, която добавяте към сметката, може да зависи от нивото на обслужване, което получавате.
За да се внесе още по-голямо объркване, в някои страни бакшишите всъщност се смятат за неуважителни.
Експертът по пътуване Лора Еванс-Фиск от eurochange казва: "Средно британците обикновено дават бакшиши между 6 и 10 % от общата сметка, ако храната им е харесала, а други 22 % дават бакшиши между 1 и 5 %."
Но тъй като в зависимост от мястото, където се намирате, това може да се разглежда като скъперничество или прекомерност, правилното проучване преди пътуването може да ви помогне да избегнете неловки ситуации, както и да се уверите, че персоналът получава подходящо възнаграждение за усилията си.
Тук Лора споделя най-добрите си съвети за бакшишите, които да оставяме, когато пътуваме в чужбина:
Съединените щати"Съединените щати са известни със своите строги, почти задължителни обичаи за даване на бакшиши", казва Лора.
Тук тя съветва стандартен минимален бакшиш от 15 % в ресторантите "дори и да не сте се насладили особено на храната’", който може да се увеличи до 18 % за ‘чудесно’ хранене и 20 % за ‘отлично’ хранене.
"Когато сте в бар, от вас се очаква да дадете бакшиш на бармана", добавя Лора. "Обикновено поне 1 долар на питие, макар че за коктейлите този бакшиш може да е по-висок."
ИталияВ Италия бакшишите са по-скоро нещо в по-специални случаи, но често в сметката ви ще видите думите ‘Servizio Incluso’, които включват цената на бакшиша и означават, че не е необходимо да оставяте допълнително.
Лаура казва: "“Coperto” е друга често срещана дума в сметките, която се превежда като покрит. То се отнася до разходите за допълнителен хляб или маслини и отива директно към ресторанта, а не към персонала, така че при тези обстоятелства останалите бакшиши ще бъдат оценени от обслужващия персонал."
ФранцияВ продължение на европейската традиция, във Франция не се очаква и не се изисква даване на бакшиши, но в сметката ви може да бъде включена такса за обслужване в размер на около 15 % – ‘Service Compris’ на езика на любовта.
"Големи бакшиши се смятат за странни или крещящи във Франция", продължава Лора. "Много по-приемливо е да оставите малко дребни пари или просто да закръглите сметката, когато тя дойде."
ИспанияСпоред Лаура, "златното правило за бакшиш в Испания е 10% от сметката."
Тя добавя: "Подобно на французите, испанците намират големите бакшиши за странни, така че всичко над 15% може да се приеме за неудобно. Отново, подобно на други европейски страни, обикновено ще видите, че към общата сума е добавена такса обслужване или “Servicio Incluido”."
Таксиметровите шофьори и портиерите обикновено не очакват бакшиш в Испания, така че изцяло зависи от вас, ако решите да благодарите, но няма да ви сметнат за скъперник, ако не го направите.
ГърцияВ Гърция към сметката може да се добави такса за обслужване, обозначена като ‘κουβερ’, но тя не означава и не замества бакшиша, така че допълнителните 10 до 15 % са обичайни и се възприемат като жест на благодарност.
Лаура казва: "Това не се очаква в такситата или хотелите, но отново, ако са ви оказали помощ или съдействие на вас, това би се възприело като начин да се благодари."
ПортугалияМестните жители в Португалия вероятно ще оставят около 5 или 10% като бакшиш или ще закръглят сметката, но не се очаква да оставите допълнително, ако е включена такса за обслужване ‘Taxa de Serviço’.
Трудната работа се върши за вас и в туристически дестинации като Азорските острови, където според Лаура "такса за обслужване може да бъде автоматично добавена от всички таксиметрови шофьори или хотелски портиери."
КанадаПодобно на американските си съседи, канадците обикновено дават бакшиши от 15 % до 20 % на обслужващия персонал в ресторантите и по 1 долар на питие на барманите.
"В Канада обаче на сметката се отпечатва данък върху стоките и услугите (GST), който може да се използва за изчисляване на бакшиша", съветва Лора. "В повечето градове той е 5% от сметката, така че можете да умножите това число по три за да изчислите сумата си."
ТурцияПри някои обстоятелства се очаква да оставите бакшиш.
Лаура обяснява: "В Турция по правило се очаква да дадете бакшиш от 5% до 10% в ресторанти, кафенета и барове – особено в туристически или бизнес райони."
Турските бани или хамамите обаче са малко по-различни - тук трябва да разделите между обслужващия персонал от 10% до 20% от общата сума, преди да си тръгнете.
ЯпонияПодхвърлянето на бакшиш се смята за обида.
В Япония не само не се изисква бакшиш, но и може да се счита за нелюбезно или грубо, като се предполага, че заведението не плаща достатъчно добре на персонала си или че не сте съгласни с цената.
"Златното правило в Япония е да не оставяте бакшиш и просто да бъдете учтиви, както и да покажете благодарността си, като благодарите на персонала на ресторанта или хотела", добавя Лора.
Общи съвети за бакшишитеПлащайте в брой
Въпреки че мнозина вече използват картата си, за да дават бакшиши, Лора съветва: "Бакшишите в брой обикновено се предпочитат от работещите в хотелиерството заради тяхната леснота и защото бакшишите от картата често са с удръжки. Уверете се, че винаги давате бакшиши в местната валута."
Проверете дали има такси за обслужване
"На много места класическият метод на даване на бакшиши се заменя с такси за обслужване", казва Лора. "Докато в някои страни е задължително това да се споделя от персонала, в други парите отиват директно в заведението."
Ако се съмнявате, закръглете
Освен в Япония, ако не сте сигурни в обичаите за даване на бакшиши в съответната страна, Лора казва, че "винаги е сигурен вариант да закръгляте крайната сметка до най-голямата цяла сума на банкнотата."
Винаги давайте бакшиши на екскурзоводите
Лора обяснява: "Единственото изключение от етикета за даване на бакшиши, което е почти универсално признато, е да давате бакшиши на вашите екскурзоводи."
Прочети цялата публикация