Fakti.bg | 29.08.2024 14:40:59 | 40

Foreign Policy: Курската операция е краткосрочен успех, който няма да има дългосрочни последици

Контраофанзивата на украинските сили на руска територия в Курска област е до голяма степен успешна в краткосрочен план, но в дългосрочен план няма да обърне хода на войната, пише Foreign Policy.

Дали изненадващото контранастъпление на Украйна срещу Русия е критична повратна точка във войната, безсмислен спектакъл или стратегическа грешка на Киев? Операцията беше до голяма степен успешна в краткосрочен план, но е важно какво ще се случи в дългосрочен.

Тези успехи на бойното поле едва ли ще повлияят на изхода от войната, смятат експерти. Операцията в Курск може да доведе до по-големи загуби от страна на Украйна, отколкото от страна на Русия, и това не е съотношение, което Украйна може да си позволи. Би било голяма грешка да се заключи, че последните успехи на фронта в Курск означават допълнителна помощ от Запада и че ще позволят на Украйна да си върне Донбас или Крим.

Краткосрочният успех на Украйна е очевиден – инвазията даде необходимия тласък на украинския морал и помогна да се разсеят опасенията, че Киев е в капан и ще загуби войната. Курската операция разкри сериозни пропуски в руското разузнаване и изнерви Владимир Путин.

Ако погледнем по-голямата картина обаче, математиката не е в полза на Киев. Според различни оценки украинската армия е окупирала около 1000 кв. километра руска земя и е принудила 200 000 руснаци да се евакуират. Това представлява едва 0,0064% от общата площ на Русия и 0,138% от нейното население. За сравнение Русия сега контролира приблизително 20 процента от територията на Украйна, а според съобщенията войната е принудила близо 35 процента от населението на Украйна да напусне домовете си.

Дори ако Киев успее да задържи територията, която наскоро завладя, това няма да е значителна разменна монета. Съдбата на Украйна ще се определи от това, което се случва в Украйна, а не от Курската операция.

Курската операция обаче разкри две важни слабости на Русия. Първата и основна е ниската военна ефективност на Русия. Предвид многократните грешки на Русия в тази война и като се има предвид, че дори нейните успехи идват с бавни темпове, малко вероятно е някой все още да вярва, че Русия представлява сериозна военна заплаха за останалата част от Европа. Второ, успешното нахлуване на Киев в Русия предполага, че съществуващите червени линии и други ограничения върху украинските операции трябва да бъдат премахнати и Западът трябва да позволи на Украйна да се бие с Русия с всички необходими средства.

Скорошният военен успех на Украйна може да се разглежда и като възможност за започване на сериозни преговори за прекратяване на огъня, а не като „причина за продължаване на скъпоструваща война, която Украйна може да оцелее, но е малко вероятно да спечели“.

Прочети цялата публикация