Fakti.bg | 31.08.2024 06:30:33 | 38

Победителят от сблъсъка между Григор Димитров и Рубльов с голям шанс за финал на US Open

Единственият българин в тенис елита Григор Димитров за първи път от пет години ще играе осминафинал на US Open, след като разгроми само за 1 час и 40 минути Талон Грикспоор.

Следващият противник на Гришо ще бъде далеч по-солиден - Андрей Рубльов, който почти също толкова убедително се справи с Ижи Лехечка.

С изненадващо ранното отпадане на Карлос Алкарас и Новак Джокович ситуацията в две четвъртини стана изключително интересна и непредсказуема. От четвъртината на Алкарас ще бъде излъчен неочакван полуфиналист измежду някого от: Ботик ван де Зандсхулп, Джак Дрейпър, Давид Гофен, Томаш Махач, Алекс де Минор, Даниел Еванс, Матео Арналди и Джордан Томпсън.

От изброените Де Минор е най-високо поставен и най-успешен като цяло, но австралиецът продължава да се бори с контузия в бедрото, която ограничава потенциала му да стигне за първи път в кариерата си до полуфинал в “Големия шлем”.

Номер 9 Димитров и номер 6 Рубльов моментално се превръщат във фаворити не само за участие на полуфиналите, но и във финала от долната половина. Естествено, отпадането на Джокович ги превръща в такива, което означава, че победителят от осминафинала между тях ще има напълно преодолим съперник в следващата фаза.

Победителят от Димитров - Рубльов ще играе срещу Франсис Тиафо или Алексей Попирин на четвъртфиналите, а след това ще има дуел на полуфинала с Тейлър Фриц/Каспер Рууд или Александър Зверев/Брендън Накашима. Разбира се, задачата срещу Фриц/Рууд или Зверев на полуфинал не би била лесна за никого измежду Григор и Рубльов, но за двамата това е голяма възможност, предвид че при тегленето на жребия имаха потенциално препятствието “Джокович” на четвъртфиналите.

Димитров е полуфиналист от 2019-а, когато загуби там от Даниил Медведев, а Рубльов има 10 поражения в 10 участия на четвъртфиналите в “Шлема”. Именно за първи път от 2019-а Григор е на осминафинал, а при успех над близкия си приятел Рубльов ще бъде с отлични шансове да атакува първи “Мейджър” финал. Естествено, това важи и за руснака.

Димитров и Рубльов са се срещали седем пъти до момента и българинът има 3 победи и 4 поражения, като обикновено мачовет им са много оспорвани. Такъв беше и последният помежду им на полуфиналите в Шанхай миналата година - 6:7(7), 3:6 в полза на руснака.