Естония и Латвия честват 30 години от изтеглянето на руските войски
Естония и Латвия отбелязаха със серия от официални събития 30-годишнината от изтеглянето на руските войски от своята територия, предаде ДПА, цитирано от БТА.
Вчера в Талин естонският президент Алар Карис, а в Рига латвийският му колега Едгарс Ринкевич подчертаха символичното, политическото и правното значение на събитията отпреди три десетилетия. И двамата държавни глави изтъкнаха, че без оттеглянето на войските нямаше да са възможни нито действителната независимост на техните държави, нито последващото им присъединяване към НАТО и Европейския съюз. Те отбелязаха това по време на срещи с представители, участвали в преговорите с Русия за изтеглянето ѝ от балтийските републики.
По време на тези срещи участници в преговорите припомниха, че те са били сложни и продължителни, а Германия също е изиграла роля в тях. Беше отбелязана и важната роля на тогавашните президенти на Естония и Латвия, Ленарт Мери (починал през 2006 г.) и Гунтис Улманис, които сключиха споразуменията за изтеглянето на руските войски с тогавашния руски президент Борис Елцин.
„В психологически, военен, икономически план, във всяко отношение – това е едно от най-важните събития в следвоенния период, ако не и най-важното, за балтийските държави“, заяви пред ДПА Улманис (президент на Латвия между 1993 и 1999 г.) в кулоарите на церемонията по повод годишнината, състояла се във Военния музей на Рига. „Нищо не можеше да бъде по-важно. През двата ми мандата като президент аз всъщност единствено мислех за този въпрос и работих за намаляването на руското влияние в Латвия“, допълни той.
С оттеглянето на войските приключва половинвековното руско военно присъствие. Година преди това руските сили се изтеглиха и от Литва. Въпреки това някои руски специалисти останаха в Латвия за известно време, за да управляват системата за ранно предупреждение за ракетни нападения „Струнда“, и в Естония в центъра за подготовка на подводничари в град Палдиски.
Допълнително, много бивши военни от Съветската армия останаха в двете страни след оттеглянето на руските военни. По съветско време стотици хиляди войници са били разположени в двете страни.
Прочети цялата публикация