Fakti.bg | 02.09.2024 15:45:11 | 37

Гришо размаза Франсис Тиафо при предишния им сблъсък

Единственият българин в тенис елита Григор Димитров ще се изправи срещу местния любимец Франсис Тиафо на четвъртфиналите на US Open.

Тиафо се справи с “екзекутора на Джокович” Алексей Попирин в четири сета.

Това ще бъде пети дуел между Григор и Тиафо и трети такъв на “Голям шлем”. Българинът води с 3-1 победи, но успехът на американеца е на осминафиналите на Australian Open 2019-а. През 2018-а топ ракетата ни два пъти победи съперника си - на “Мастърс”-а в Торонто и на Laver Cup.

Последният мач между двамата беше определено най-убедителен за Димитров и съответно най-едностранен по отношение на представянето на тенисистите. На 1/16-финалите на “Уимбълдън” миналата година Григор унищожи американеца с 6:2, 6:3, 6:2 за само 1 час и 41 минути. Тиафо тогава е световен номер 10.

Дори фактът, че поради дъжд срещата се проведе в рамките на два дни не наруши ритъма на Гришо и той не остави никакъв шанс на противника си. Нашият топ тенисист спечели 37 от 40 разиграни точки зад първия си сервис (93%) и 16 от 25 на второ подаване (64%). Димитров наниза 13 аса (срещу 5 на Тиафо) и добави още 20 уинъра от игра, като беше изключително изчистен в отиграванията си и допусна само 14 грешки.

Тиафо беше далеч по-скромен в печелившите удари с 14 (5 аса) уинъра и 22 сбъркани топки. Димитров не допусна изобщо да се стигне до брейк-бол на негов сервис-гейм.

Сега американецът ще бъде окрилен от местната публика, а иначе той трябваше да се бори повече в сравнение с Григор за достигането до четвъртфиналите. Тиафо загуби сет в първи кръг срещу Александър Ковачевич, после съперникът му Александър Шевченко се отказа в трети сет, след което дойде петсетовата битка с Бен Шелтън. Тиафо игра четири сета и срещу Попирин на осминафинала.