Какво е да се криеш, за да учиш на украински
Днес в Украйна започва новата учебна година. Много деца в окупираните територии ще трябва да учат на руски. Но една учителка е намерила начин да преподава на украински. Ето какво разказва тя:
"Започваме в 14 часа. Един урок онлайн трае 45 минути, но ние работим заедно около 25 минути, а в останалото време учениците работят самостоятелно", разказва пред германската обществена телевизия АРД учителката по математика Наталия.
Тя работи в един вид училище за бежанци и живее в Киев. Произхожда от региона Луганск, който е почти изцяло окупиран от Русия. През март 2022 година Наталия бяга, подобно на много други учители. И от лятото на същата година обучава петокласници и шестокласници онлайн в съответствие с украинския учебен план.
Часовете започват чак следобед, когато децата са приключили с училището там, където живеят. Сред учениците на Наталия са деца, избягали в чужбина, но и такива, които живеят в окупирания от руснаците Луганск.
Страхът от руснаците
Наталия споделя пред АРД, че в нейния случай са взети специални мерки за сигурност. "Знаем имената им, но те се появяват в чатовете ни под псевдоними. Кореспондираме чрез месинджър. Децата се свързват с мен тогава, когато имат възможност. Те невинаги могат да участват директно в часовете онлайн. Изпращат ми домашните си чрез посредници - например по-възрастни роднини или съседи." Т.е. хора, които не биха изглеждали подозрителни на окупаторите. А това не е случайно, тъй като участието в дигиталните забранени часове на украински е опасно и за децата, и за техните родители.
"Те естествено се страхуват. Ако се намират в училище, контролирано от руснаците, почти не разговарят помежду си - защото някой може да подслушва. Често се проверяват и телефоните на учениците. Родителите, чиито деца кореспондират с украински училища, са под заплахата да им отнемат децата."
Часовете по руски и украинската идентичност
Украински и международни правозащитни организации потвърждават думите на Наталия, пише АРД. Окупационните власти оказват силен натиск спрямо родителите, които не изпращат децата си в руски училища. В тях се преподава изключително на руски, като целта е да се отстрани украинската идентичност.
Учениците на Наталия знаят, че това е така. Те продължават да се чувстват свързани с Украйна. "Учениците пишат домашните си много съвестно. Макар вече две години да живеят в окупирани от руснаците територии, те не правят никакви езикови грешки, не са забравили украински. Мисля, че часовете при нас значат за тях много, щом те и родителите им поемат такива рискове."
Отношенията се основават на доверие
Наталия се надява, че преподаването в нейното училище може да допринесе за това украинската идентичност в окупираните области да не се загуби. Отношенията между нея и нейните ученици в Луганск са много добри, макар контактът да е само дигитален.
Децата често пишат спонтанно - просто за да поприказват, разказва Наталия пред АРД. "Понякога това се случва късно през нощта. Те искат да говорят за неща, които не могат или не искат да споделят с родителите си. Разказват ми например за какво мечтаят. А аз просто слушам."
Най-голямата мечта на децата е един ден да се срещнат и лично с учителката си в свободна Украйна.
Прочети цялата публикация