Fakti.bg | 03.09.2024 18:37:50 | 37

Националите ни по волейбол до 20г. стигнаха до битката за медалите на Европейското

България се класира битката за медалите на Европейското първенство за мъже под 20 години.

В последния ден на груповата фаза Чехия победи Израел с 3:1. Още с този резултат беше ясно, че се класираме след най-добрите четири. По-късно тази вечер ще се разбере дали срещаме Украйна или Сърбия. Турнирът се мести в сръбския курорт Върнячка Баня.

Малко по-късно България излезе за последния си мач във втора група срещу Испания. Националите ни се представиха по възможно най-добрия начин и победиха с 3:0 (25:18, 25:17, 25:21). За втори път двубой на нашите в Гърция беше белязан от токов удар. Така в петък прекъсна осветлението на мача ни с Италия и след като поведохме с 1:0, отстъпихме с 1:3 – единствената ни загуба на турнира.

Сега България започна и продължи убедително. В първия сет поведохме с 5:2 и въобще не допуснахме да бъдем притеснени. Преднината ни само се увеличаваше. Най-дългата ни серия беше четири точки в края на частта. След нея водихме с 22:15 и всичко беше ясно. До края на гейма разменихме кратки серии от по две точки, но ситуацията беше изцяло в наша полза.

С края на частта дойде и токовият удар. Около половин час България и Испания трябваше да чакат, за да продължат последния мач от групата. В съвсем кратък момент от гейма „Ла Фурия" поведе – 5:4. Това се оказа единственият испански аванс в гейма. Серия от четири български точки беше безкрайно важна за изхода му. Преднината ни с 13:9 даде сериозна заявка, че ще поведем с 2:0. Когато резултатът стана 19:6, направихме две серии от по три точки и приключихме частта с 25:17. Лошият спомен от токовото прекъсване с Италия беше забравено.

В третия гейм Испания се опита да покаже за последен път лицето си на Европейското. Съперникът ни поведе с 3:1, стигна до по-убедителното 7:4, но нашите изравниха 8:8. Нашите не позволиха повече интрига. Две серии по три точки вдигнаха преднината ни до 19:13. Очевидно беше въпрос на време да спечелим групата с шест победи и само едно поражение. Мачът завърши с убедителното 25:21.

Изключително важно значение за целия турнир досега беше влизането в щаба на Владимир Николов. Легендата е помощник на Живков и с огромния си опит помогна за развитието на отбора ни.