В Либия се разбраха за управител на централната банка
Двата конкурентни парламента в Либия се споразумяха да назначат заедно нов управител на централната банка, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Агенцията отбелязва, че това потенциално може да доведе до сложи край и на конфликта за контрол върху петрола, който доведе до намаляване на добива.
Камарата на представителите, базирана в източния либийски град Бенгази, и Висшият държавен съвет в столицата Триполи, на запад, подписаха съвместна декларация вчера след продължили два дни разговори при посредничеството на ООН. Двата лагера се договориха да назначат нов гуверньор и управителен съвет на централната банка в срок от 30 дни, както и да продължат разговорите си още пет дни - до 9 септември.
В Либия приходите от петрола може да бъдат съхранявани законно само в централната банка, която освен това превежда заплатите на държавните служители в цялата страна, посочва Ройтерс.
Противостоянието започна миналия месец, когато западните фракции, подкрепяното от които правителство е международно признато, отстраниха гуверньора на централната банка Садик ал Кабир и го замениха с назначен от тях управителен съвет. В отговор източните милиции спряха петролния добив. Спорът заплаши да сложи край на четири години относителна стабилност в Либия, отбелязва Ройтерс.
Добивът на петрол вече бе възобновен частично в очакване на споразумението и цените спаднаха вчера с 5 процента до най-ниското си равнище от близо 9 месеца.
Централната банка на Либия е парализирана от борбата кой да я контролира и в резултат не е в състояние да извършва трансакции от повече от една седмица. В основата на проблема е раздробеният политически пейзаж в северноафриканската държава, където има паралелни институции с ниска легитимност, обобщава Ройтерс.
Подкрепен от НАТО бунт през 2011 г. срещу дългогодишния авторитарен лидер Муамар Кадафи потопи страната в хаос. Западна и Източна Либия на практика се разделиха през 2014 г.
Прочети цялата публикация