Защо в Тенеси и учителите ще носят оръжие
Щатът Тенеси в САЩ е рай за любителите на оръжие. Всеки може да си го купи, дори хора с психически отклонения. Жертвите от престрелки обаче не са малко. За повече безопасност в час оръжие сега ще носят и ... учителите.
Щатът Тенеси в САЩ се гордее с красива природа - идиличните планини са рай за мнозина. В този щат оръжията са на почит, а законите за тях не са никак строги. Гари Стидъм казва, че е позволено почти всичко - от това да носиш заредено огнестрелно оръжие на обществени места до това, че няма нужда да имаш разрешително, да минаваш проверка или обучение за използването му.
"Хората тук са свикнали с оръжията"
Гари е представител на местната власт. Той не се възползва от тези възможности, но е доволен, че в неговия щат законите за оръжията не са строги. В окръг Съливан, откъдето е той, в местната власт има само хора със сходни възгледи - всички са републиканци.
Гари казва, че хората по тези места са свикнали с оръжията, защото така са отгледани. Той разказва, че е израснал във Вирджиния - съвсем наблизо. “Имахме уроци по сигурност при използване на оръжие и за сигурност при лов. В дома ни винаги е имало оръжия.От невръстна възраст ни учеха да уважаваме оръжието и как да го ползваме безопасно. Това е логичният начин за контрол. Проблемът не са оръжията”, казва Гари.
Оспорван закон
Едно ново изменение в законодателството на Тенеси вече позволява и на учителите да носят оръжие в класните си стаи. Това всъщност беше решение, взето след поредната масова стрелба в училище в САЩ. Тогава републиканското мнозинство в Тенеси прокара оспорвания закон, въпреки че представителите на Демократическата партия призоваваха за по-строги закони за безопасността.
Гимназията “Уест Ридж” има собствен въоръжен шериф. Не всички училища обаче могат да си позволят това. В същото време повечето учители са доволни, че вече могат да внасят оръжие в класната стая. Според учителя Кайл Муур това е добър вариант за защита на всичките 1200 деца, които учат в гимназията. Шерифът на окръг Съливан е по-скептичен в това отношение. “Притеснявам се, че може да се наложи някой, който няма никаква подготовка, да носи оръжие. С „приятелски огън“ могат да се причинят огромни вреди”, казва шерифът Джеф Касиди. “Какво ще стане с оръжието, ако се наложи да се отиде до тоалетна, например? Ще го оставят ли някъде? Къде? Не искаме да излагаме учителите и учениците на допълнителна опасност”.
Въпросът за оръжията разединява Америка
Законодателството за оръжията в САЩ е тема, която разделя американското общество. Глория Джонсън също е учителка. Тя е възмутена от новото законодателство. В цяла Америка има много хора, които споделят нейното мнение, макар в Тенеси тя да е малцинство.
“Няма място на този свят, където носенето на оръжия да е било добро решение на проблема. Не бива изобщо да позволяваме оръжието да влиза в сградата на училищата”, казва Джонсън, която е и делегат на Демократическата партия за Тенеси. “Знае се, че полицаите имат едва 18% точна стрелба при открити престрелки. Нима очакваме от един учител да се справи по-добре от полицаите, които са специално обучени за това?”, пита тя.
Статистиката показва, че Тенеси е сред десетте щата с най-много смъртни случаи, предизвикани от огнестрелни оръжия. Тук дори хората с психически заболявания могат да си купят оръжие без проблем. Гари въпреки това е привърженик на свободната продажба на оръжия. Той смята, че на тези хора просто трябва да се предлага повече психологическа помощ. “Истинският проблем трябва да се разреши, а това е психическото здраве на хората. Трябва да се отворят повече заведения за лечение на ментални заболявания. Проблемът не е в оръжията”, казва той.
Силно емоционална тема
Американската мания по оръжията е безкрайно точещ се проблем без обозримо решение. По време на предизборните кампании той се политизира още повече. Битката е емоционална, а разликите в мненията по въпроса са огромни.
Прочети цялата публикация