Fakti.bg | 06.09.2024 15:57:08 | 32

Експерти: Египет и Турция могат да помогнат за разрешаване на регионални проблеми

Синхронизирането на позициите на Кайро и Анкара по определени регионални въпроси би могло да доведе до напредък в разрешаването им, заявяват експерти пред в. "Аш Шарк ал Аусат". Според анализаторите в резултат на затоплянето на отношенията между двете ключови сили в Близкия изток е възможно да се постигне пробив, пише БТА.

Египетският президент Абдел Фатах ас Сиси направи първото си посещение в Турция в сряда, след като колегата му Реджеп Тайип Ердоган гостува в Египет през февруари т. г. Ас Сиси посочи, че визитата му отразява споделеното желание за нов етап на приятелство и сътрудничество между двете държави, предвид ключовата им роля в региона.

По време на първото заседание на Съвета за стратегическо сътрудничество на високо равнище Египет-Турция, председателстван от двамата лидери, беше обсъдено сътрудничеството по отношение на конфликта между Израел и палестинското движение "Хамас" в ивицата Газа, гражданската война в Судан, напрежението в Сомалия и ситуацията в Либия, Сирия и Ирак.

Базираният в Анкара специалист по международни отношения Таха Оуда изтъква значимостта на споделените от Египет и Турция позиции по Газа, Судан и Либия. Според него предстоят промени във външната политика на двете страни по отношение на регионалните въпроси. Срещите на високо ниво между двамата президенти отбелязват нова ера на политическо и икономическо партньорство, смята Оуда.

Преподавателят по политически науки в Каирския университет Тарек Фахми отбелязва, че сближаването между Египет и Турция вероятно ще доведе до пробив по отношение на няколко регионални въпроса. Двете страни са мотивирани да работят по темите от взаимен интерес и да координират усилията си в полза на собствените си приоритети. Фахми е на мнение, че нормализацията между Кайро и Анкара е ключова стъпка за ситуацията в региона.

По време на съвместна пресконференция с Ердоган Ас Сиси подчерта единната позиция на Египет и Турция в призива им за незабавно спиране на огъня в Газа и отхвърляне на "израелската ескалация в Западния бряг". Двамата лидери призоваха и за споразумение, което изпълнява желанието на палестинския народ за създаване на собствена държава в границите от 1967 г. със столица Източен Йерусалим.

Фахми е убеден, че повишаването на отношенията между Кайро и Анкара до стратегически диалог ще доведе до качествена промяна при справянето с регионалните кризи, включително при сътрудничеството в Източното Средиземноморие и по отношение на Либия и Африканския рог. Египет играе посредническа роля в сирийския конфликт, в който Турция участва, а Турция от своя страна е посредник по въпроси в басейна на река Нил и полага усилия за намаляване на напрежението в Червено море, обяснява експертът.

Двамата президенти се разбраха за провеждането на консултации за постигане на сигурност и политическа стабилност в Либия, произвеждане на президентски и парламентарни избори, изтегляне на чуждестранните военни сили и бойци, разпускане на въоръжените милиции.

Разговорите засегнаха и кризата в Судан и усилията на Египет в сътрудничество с други страни за постигане на примирие и политическо решение. Що се отнася до Африканския рог, Ас Сиси и Ердоган постигнаха съгласие, че е необходимо да бъдат запазени единството, суверенитета и териториалната цялост на Сомалия.

Според бившия помощник външен министър на Египет Гамал Баюми икономическото сътрудничество и инвестициите ще имат приоритет над координацията по регионални въпроси. Съвместната работа в Източното Средиземноморие по отношение на енергетиката и природния газ ще бъде сред първите сфери на сътрудничество между Египет и Турция, добавя Баюми.

Междувременно ръководителят на турското национално разузнаване (МИТ) Ибрахим Калън е посетил Либия на фона на усилията на поддръжници на правителството в Триполи да намерят изход от политическа безизходица, която доведе до спиране на износа на петрол от страната и застрашава относителна стабилност, продължаваща вече четири години, предаде Ройтерс, цитирана от БТА. Представител на турските служби за сигурност каза днес, че Калън се е срещнал вчера с премиера Абдел Хамид Дбейба, както и с други представители на либийските власти. Дбейба е начело на либийското Правителство на националното единство, признато от ООН и подкрепяно от Турция. Калън е изразил надеждите на Анкара, че конфликтите в Либия ще бъдат решени „чрез национално съгласие, а уреждането на конфликтите ще продължи“, посочи източникът и добави, че шехфът на турското разузнаване също така е повторил ангажимента на Анкара за единство и стабилност на Либия. Членуващата в НАТО Турция изпрати военни в Либия през 2020 година, които да обучават и подкрепят базирано в Триполи правителство срещу базираните на изток сили на командващия Либийската национална армия Халифа Хафтар. Абдел Хамид Дбейба посети Анкара в края на май. Посещението на Калън е направено в момент когато съперничещите си либийски власти работят за преодоляване на политическото противопоставяне през последния месец, породено от отстраняването на управителя на централната банка Садик ал Кабир. Централната банка получава и разпределя средствата от петролния износ на Либия, който представлява почти целия национален приход на страната, отбелязва Ройтерс. Източните либийски фракции бяха обявили спиране на целия петролен добив, като настояват Кабир да бъде върнат на поста. Създалата се ситуация заплашва да сложи край на продължаващата четири години относителна стабилност в Либия, където от 2011 година царят хаос и беззаконие, а през 2014 година на практика бе разделена на две, като различни въоръжени групировки контролират нейната западна и източна част.

Прочети цялата публикация