Анализатор от Policy Exchange: Перспективата Тръмп да спечели втори мандат остава съвсем реална
Проучванията показват, че надпреварата за Белия дом е станала много по-близка след решението на сегашния президент Джо Байдън да се откаже, но остава съвсем реална перспективата Доналд Тръмп да спечели втори мандат като президент на САЩ. Подобна възможност би имала последици далеч отвъд американската територия, като анализаторите предполагат, че тя може да бъде решаваща за войната в Украйна, пише Sky News, цитирана от ФОКУС, като се позовава на коментар на двама анализатори за Foreign Policy.
А Филипс П. О'Брайън, професор по стратегически изследвания в университета "Сейнт Андрюс", и Едуард Стрингър, пенсиониран маршал от ВВС и старши сътрудник на британския аналитичен център Policy Exchange, смятат, че победата на Тръмп може да остави Европа "в затруднено положение" - и призовават лидерите на континента да започнат да планират този резултат.
"До края на януари 2025 г. най-важният партньор на континента - Съединените щати - може да бъде ръководен от бившия президент Доналд Тръмп, който заяви, че ще насърчи Русия да прави "каквото си поиска" с европейските държави, които не правят това, което той иска: да харчат повече за отбрана", пишат те в материал за списание Foreign Policy.
"Предишната администрация на Тръмп обтегна трансатлантическите отношения, а следващото негово избиране почти сигурно ще бъде още по-лошо. Освободен от влиянието на традиционните атлантически републиканци, които окомплектоваха кабинета му през първия му мандат, един втори мандат на Тръмп би се сблъскал с по-малко пречки да изпълни заплахите си".
Двамата посочват, че Тръмп е предупредил, че незабавно ще прекрати цялата американска помощ за Киев и ще поиска бързо прекратяване на войната, което вероятно ще изисква Украйна да отстъпи значителна част от територията си на Русия.
"И това може да е само началото", продължават те.
"Тръмп отдавна поставя под съмнение стойността на НАТО, така че не е изключено той да оттегли ангажимента на САЩ да защитават Европа.
"Той би могъл да въведе в действие широко разпространеното предложение на анализатора Сумантра Майтра за "спящо НАТО", при което американските военни ще предоставят логистична подкрепа в краен случай, но ще оставят всички други отговорности за отбраната на НАТО на Европа, или да последва стъпките на френския президент Шарл дьо Гол, който през 1966 г. отстрани Франция от военното командване на НАТО (но не и от самия алианс)."
Те заявяват, че Тръмп би могъл да действа бързо, като се закани никога да не заповядва на американските войски да се бият за Европа.
"В резултат на това Европа ще бъде принудена да се изправи пред криза на сигурността от мащаба, с който не се е сблъсквала от Втората световна война насам", пишат те.
След като обсъждат възможната стратегия за Европа, ако тази ситуация се осъществи - включително спекулациите относно това кои държави биха могли да се намесят, за да заменят военното ръководство на САЩ, авторите твърдят, че държавите трябва да действат спешно, за да се подготвят.
"Времето е ценна стока във войната. А днес, когато войната е на прага му и САЩ заплашват да тласнат европейската сигурност към най-несигурната ѝ точка от десетилетия насам, континентът го губи", твърдят те.
"Европейските държави трябваше да започнат да планират възможността за завръщане на Тръмп поне преди година, когато стана очевидна високата вероятност за такъв изход, като си дадат повече време за подготовка".
"Вместо това европейските правителства забиха главите си в пясъка. Ако Тръмп бъде избран, това отричане ще трябва да приключи. Европейските държави от НАТО ще бъдат принудени да действат, за да осигурят сигурността на континента и да защитят свободата на неговите граждани. Далеч по-добре е те да подходят към тази тежка задача възможно най-рационално и предвидливо, отколкото в хаотично бързане."
Прочети цялата публикация