Адолф Хитлер - почетен гражданин?
4000 общини в Германия са направили навремето Адолф Хитлер почетен гражданин. След смъртта му това звание отпада, но мнозина и до днес не са се дистанцирали от него. Ученици от едно градче край Бон се борят срещу това.
Десетокласниците от гимназията в Бад Хонеф, близо до Бон, от няколко седмици са в плен на идеята да пишат история. И да се погрижат градчето, което има 25 000 жители, официално да се раздели със своя известен почетен гражданин Адолф Хитлер. Учениците искат заедно със своя учител Томас Рот да отправят ясно послание срещу крайнодесните идеи, макар и десетилетия по-късно. "Живеем в този град, затова неговата история естествено ни интересува. Запитахме се дали днес с нашето влияние не можем да променим нещо в историята и почетното гражданство на Хитлер, поради което всеки от нас изпрати по един мейл на кмета", разказват пред ДВ инициаторите.
В крайна сметка под предложението се подписват над 1363 граждани на Бад Хонеф - пет процента от населението, което е необходимият минимум инициативата да бъде разгледана в градския съвет. Учениците са много доволни от постигнатия успех. "Повечето хора, с които говорихме, изобщо не знаеха, че Хитлер е почетен гражданин на Бад Хонеф. Мнозина подписаха незабавно. Ако преди година някой ни беше казал, че можем да постигнем нещо толкова голямо, нямаше да му повярваме. Но напоследък се срещат все повече десни екстремисти - най-вече в социалните млежи - и срещу това трябва да се води борба."
Хиляди германски градове се гордеят със своя почетен гражданин Хитлер
Бад Хонеф прави Адолф Хитлер свой почетен гражданин на 5 април 1933 година - месец след победата на националсоциалистите на изборите за Райхстаг. Малкият град край Рейн е един от първите, които връчват това звание на Хитлер - до 1934 година те стават общо 4000.
След самоубийството на Хитлер на 30 април 1945 година титлата му на почетен гражданин отпада автоматично, но в Бад Хонеф например тя и до днес не му е отнета символично. Пред ДВ учителят Томас Рот казва: "В рамките на нашите проучвания намерихме наред с благодарственото писмо на Хитлер и един протокол от заседание на градския съвет от 1983 година. Предшествениците на днешната Зелена партия са били внесли предложение, което така и не е било подложено на гласуване. Това ни подтикна да се задействаме".
Инициативата на учениците веднага получава подкрепа. Кметът Ото Нойхоф не крие радостта си от начинанието: "Гордеем се с учениците, защото тази инициатива наистина е чудесна. Те са разбрали, че могат да окажат влияние върху политиката. И са научили, именно с оглед на последните избори в Източна Германия, че трябва да проявяваш активност".
Дистанцирането от Хитлер се извършва на три етапа
През последните години много германски общини са се дистанцирали от Хитлер като техен почетен гражданин - най-вече като сигнал срещу обществения и политически завой надясно. Процесът преминава на няколко вълни, казва за ДВ историкът Томас Шлемер. Първата започва веднага след края на Втората световна война, а един от първите градове, които отнемат титлата на Хитлер, е Кил.
В следвоенните времена антинационалсоциалистическият импулс е много силен, но след това в Германия се стига до обрат, свързан с отношенията извършители-жертви. Много от лицата, отговорни за жестокостите по време на нацизма, изведнъж започват да се възприемат като невинни жертви, принудени от нацистката върхушка да извършват неща, които не са искали да извършат. И Германия временно "замразява" преосмислянето на историята си.
"През 1970-те и 1980-те години тезата е - почетното гражданство на Хитлер приключва с неговата смърт, въпросът вече не е актуален. Същевременно обаче сблъсъкът с нацисткото минало получава нов импулс през януари 1979 година с излъчването на американския сериал за Холокоста - той поражда много силен интерес към времената на националсоциализма."
Важна символична стъпка за начало
В този период от 40 години попада и първият неуспешен опит на Бад Хонеф да се дистанцира от почетния си гражданин Адолф Хитлер. Но ето, че сега, 91 години след даването на титлата, градът вече наистина иска да затвори тази неособено достойна глава от историята си.
Според Томас Шлемер това е закъсняла стъпка с голямо символично значение - израз на процес, който е в ход в цяла Германия. Той обаче подчертава, че още по-важно е да се има предвид това, което следва в настоящето: "Какво доведе дотам, че демокрацията се руши? Какви поуки могат да се извадят, ако днес отново ни се наложи да защитаваме демокрацията? Подобни актове на символично дистанциране са голям шанс извън въпроса за почетното гражданство на Хитлер да се заемем по-интензивно с историята на градовете ни в периода между 1930 и 1950 година".
Прочети цялата публикация