ISW: Изборите показаха милитаризацията на руското общество
Руският външен министър Сергей Лавров присъства на Съвместната министерска среща на Русия и Съвета за сътрудничество в Персийския залив за стратегически диалог в Саудитска Арабия на 9 септември. Това вероятно е част от усилията на Кремъл да ускори създаването на предвидената от него "Евразийска архитектура за сигурност".
Лавров проведе разговори с генералния секретар на ССЗ Джасем Мохамед Ал-Будайуи, саудитския външен министър принц Фейсал бин Фархан и саудитския престолонаследник принц и министър-председател Мохамад бин Салман в кулоарите на стратегическия диалог Русия-ССЗ и подчерта интереса на Русия да засили сътрудничеството със страните от Персийския залив държави.
Лавров и саудитски служители обсъдиха укрепването на търговията, културните отношения и двустранните инвестиции, а Лавров покани бин Салман на срещата на върха на БРИКС в Казан, Русия през октомври 2024 г.
Лавров заяви през юли 2024 г., че Русия и Китайската народна република (КНР) се застъпват за създаването на евразийска архитектура за сигурност и Лавров вероятно е използвал срещите си с лидери на държавите от Персийския залив, за да популяризира тази програма.
Това пишат от Института за изследване на войната (ISW).
ISW по-рано оцени, че предложението на Русия за евразийска архитектура за сигурност е в съответствие с дългосрочната стратегическа цел на Русия за разпускане на западното единство, разпускане на НАТО отвътре и разрушаване на настоящия световен ред.
Представители на Кремъл вероятно се опитват да оформят международните мирни посреднически усилия във войната в Украйна, като същевременно демонстрират нежеланието на Русия да преговаря с Украйна. Руският външен министър Сергей Лавров се срещна с бразилския външен министър Мауро Виейра и индийския външен министър Субрахманям Джайшанкар в кулоарите на срещата на Съвета за сътрудничество между Русия и Персийския залив в Саудитска Арабия.
Руското министерство на външните работи (МВнР) твърди, че Лавров е обсъждал войната в Украйна с Виейра и Джайшанкар, но не дава подробности. Бразилия и Китайската народна република (КНР) популяризираха своя мирен план от шест точки "Политическо уреждане на украинската криза" — чиито ключови принципи са в полза на Русия — от май 2024 г.
Индийският премиер Нарендра Моди наскоро потвърди отново подкрепата на Индия за мира в Украйна въз основа на принципите на международното право, като зачитане на териториалната цялост и суверенитета на държавите.
Лавров обаче повтори шаблонните разкази на Кремъл на 9 септември, демонстрирайки нежеланието на Русия да участва в преговори, твърдейки, че формулата за мир на украинския президент Володимир Зеленски - която наистина се основава на принципите на международното право - е "ултиматум" и че Русия никога не е обмисляла сериозно плана.
Украински официални лица открито поканиха руски представител да присъства на втората мирна среща на върха на Украйна по-късно през 2024 г.
Кремъл използва руските регионални избори от 6 до 8 септември, за да интегрира доверени руски военни ветерани от войната в Украйна в руското правителство, вероятно като част от продължаващ опит да се успокоят руските военнослужещи, да се засили вътрешната подкрепа за войната и да се изгради кадър от свързани с Кремъл местни служители. Изпълняващият длъжността секретар на руската управляваща политическа партия "Единна Русия" Владимир Якушев заяви на 9 септември, че 308 от общо 380 руски ветерани (или 81 процента), които са се кандидатирали за различни позиции в регионалните руски избори, са спечелили.
"Единна Русия" обяви през юли 2024 г., че ще номинира над 300 руски ветерани от войната в Украйна, някои от които бяха участници в програмата на Кремъл "Време на героите", за да участват в изборите, а Якушев заяви през август 2024 г., че главният лидер на Единна Русия приоритет беше подкрепата на кандидатите-ветерани по време на изборния цикъл през септември 2024 г.
Руският президент Владимир Путин стартира програмата "Време на герои" през февруари 2024 г., за да подготви руски ветерани да служат в руското правителство, а ISW оцени, че програмата може също така да има за цел да насърчи руснаците да се бият в Украйна, като представя руската военна служба като път към държавна кариера.
Руската Централна избирателна комисия (ЦИК) обяви на 9 септември, че бившият секретар на Обединена Русия Андрей Турчак печели регионалните избори в Република Алтай и официално стана ръководител за следващите пет години.
Съобщава се, че Кремъл първоначално е възложил на Турчак да разшири програмата преди президентските избори в Русия през март 2024 г.
По-късно Путин понижи Турчак до временно изпълняващ длъжността глава на Република Алтай - един от най-икономически депресираните региони в Русия на повече от 4000 километра от Кремъл - вероятно поради възприятието на Путин за нелоялността на Турчак през 2023 г. поради предишната му връзка с групата "Вагнер" и неуспеха на Турчак да интегрирайте ветераните в правителството.
Няколко блогъри, свързани с Кремъл, публично отпразнуваха изборната победа на Турчак и подчертаха усилията му да подкрепи войната.
Изборната победа на Турчак и заобикалящата я медийна кампания, празнуваща неговите постижения по време на войната в Украйна, може да са част от усилията на Кремъл да прокара програмата "Време на герои". Програмата също така показва, че Кремъл все повече милитаризира своето общество и правителство, което може да има дългосрочни последици върху руската вътрешна и външна политика.
Кремъл се въздържа да смени изпълняващия длъжността губернатор на Курска област Алексей Смирнов по време на руските регионални избори, вероятно в подкрепа на продължаващите усилия за омаловажаване на обществените последици от нахлуването на Украйна в Курска област. Руската Централна избирателна комисия (ЦИК) обяви на 9 септември, че Смирнов е спечелил изборите за губернатор на Курска област с над 65 процента от гласовете.
Източници, близки до Кремъл, казаха на руския опозиционен вестник Meduza, че Кремъл не обмисля отмяна на губернаторските и местните избори в Курска област, тъй като подобен подход би създал паника в региона и би подкопал усилията на Кремъл да накара руснаците да приемат нахлуването като "ново нормално."
Прочети цялата публикация