Спешни мерки! Германия има готов план за ограничаване на имиграцията
Правителството на Германия представи план за прилагане на по-строги европейски правила за убежище, съобщава "Ройтерс".
Това би довело до по-труден достъп до страната. Решението идва ден, след като Германия обяви, че ще започне да извършва контрол на всички свои сухопътни граници.
Предложенията включват задържане на лица, търсещи убежище, докато властите определят дали Германия е отговорна за обработката на техния случай с помощта на общата европейска база данни с пръстови отпечатъци Eurodac, наред с други инструменти, поясни вътрешният министър Нанси Фейзер.
"Искаме хората, чиято процедура за предоставяне на убежище е отговорност на друга страна от ЕС, да бъдат върнати там", подчерта тя.
Мерките отразяват втвърдената позиция на Германия по отношение на имиграцията в резултат на големия брой пристигащи лица, търсещи убежище, както от Близкия изток, така и от Украйна. Това обаче може да обтегне отношенията ѝ с други европейски държави.
"Ще се обърнем към нашите европейски партньори на високо политическо ниво, за да гарантираме, че те ще дадат по-бързо одобрението си за приемане обратно в съответните страни, така че да се спазват европейските правила", отбеляза Фейзер.
Вчера обаче полският премиер Доналд Туск разкритикува по-строгия граничен контрол на Германия и призова за спешни консултации с други засегнати страни, както и за повече подкрепа за имиграционната политика на самата Варшава.
В телевизионен дебат преди парламентарните избори в Австрия на 29 септември канцлерът Карл Нехамер заяви, че ако Германия въведе мерки за връщане на повече мигранти обратно през общата им граница, Австрия ще направи същото, като изпрати повече хора на изток към Балканите.
Лявоцентристкото правителство на канцлера Олаф Шолц разработи предложенията за по-бързи откази като част от преговорите с опозиционните консерватори, които се разпаднаха вчера.
Тристранната коалиция на Шолц обаче не се нуждае непременно от одобрението на консерваторите, за да прокара предложенията, които трябва да бъдат обсъдени и с регионалните власти, преди да бъдат приложени.
Берлин твърди, че трябва да се справи с нелегалната миграция поради претоварените обществени услуги и да защити обществото от заплахи като ислямския екстремизъм.
Скорошните смъртоносни атаки с нож, в които заподозрените бяха мигранти, предизвикаха опасения относно имиграцията. Групировката "Ислямска държава" пое отговорност за нападението с нож в град Солинген през август, при което бяха убити трима души.
Основните партии се стремят да изземат инициативата от крайнодясната "Алтернатива за Германия", която се присъедини към притесненията относно миграцията и отбеляза скок в подкрепата през последните години.
АзГ стана първата крайнодясна партия в Германия, която спечели провинциални избори след Втората световна война в Тюрингия на 1 септември.
Прочети цялата публикация