Fakti.bg | 14.09.2024 18:12:27 | 38

Сахара „позеленя“

В пустинята Сахара няма много зеленина, но след необичаен приток на дъжд цветът може да се види от Космоса, прокрадвайки се в някои части на едно от най-сухите места в света, предаде bTV.

Наскоро сателити заснеха как растителният свят разцъфтява в някои части на обикновено сухата южна Сахара, след като бурите се пренесоха там, когато не би трябвало. Това е довело и до катастрофални наводнения, пише Си Ен Ен.

Учените твърдят, че затоплянето на света, дължащо се на замърсяването с изкопаеми горива, увеличава вероятността и от двете. Валежите на север от екватора в Африка обикновено се увеличават от юли до септември, когато започва да действа западноафриканският мусон. „Океанът прелива и това е проблем за всички“

Температурите на водата в северозападния край на Тихия океан се повишават три пъти по-бързо от очакваното Феноменът се характеризира с увеличаване на бурното време, което възниква, когато влажният тропически въздух от района на екватора се срещне с горещия и сух въздух от северната част на континента. През летните месеци в Северното полукълбо фокусът на това бурно време се премества на север от екватора. Голяма част от нея се премества на юг от екватора през топлите месеци на южното полукълбо

Учени наблюдават интересни промени в поведението на тези много важни за природата и за нас бозайници От средата на юли тази зона се е изместила, изпращайки бури в южната част на Сахара, включително части от Нигер, Чад, Судан и дори до Либия.

В резултат на това тези части на пустинята са от два до повече от шест пъти по-влажни, отколкото би трябвало да бъдат.

Според изследователи има две потенциални причини за това странно изместване на север. Преходът от „Ел Ниньо“ към „Ла Ниня“ е повлиял на това колко на север се е придвижила тази зона това лято.

„Ел Ниньо“ - естествен климатичен модел, характеризиращ се с по-високи от средните температури на океана в екваториалната част на Тихия океан, обикновено води до по-сухи от нормалните условия във влажните части на Западна и Централна Африка. „Ла Ниня“ може да има обратен ефект.

Другият важен фактор е затоплянето на света.

Промяната не само превръща пустините в зелени, но и прекъсва сезона на атлантическите урагани и има сериозни последици през последните няколко месеца за няколко африкански държави.

Страните, които би трябвало да получават повече валежи, получават по-малко, тъй като бурите се изместват на север. Според данни в някои части на Нигерия и Камерун от средата на юли досега са паднали едва 50-80% от обичайните количества дъжд.

По-далеч на север, типично сухите райони, включително части от Нигер, Чад, Судан, Либия и южен Египет, са получили повече от 400% от типичните си валежи от средата на юли.

Тези прекомерни валежи са причинили опустошителни наводнения в Чад. Близо 1,5 млн. души са засегнати, а най-малко 340 са загинали от наводненията в страната това лято, според данни на ООН.

Ужасяващи наводнения са отнели живота на повече от 220 души и са разселили стотици хиляди в Нигерия, главно в обикновено по-сухата северна част на страната.

Смъртоносни наводнения разтърсиха Судан и в края на август, като убиха най-малко 132 души и разрушиха над 12 000 домове.

Тъй като светът се затопля, той ще може да задържа повече влага. Това може да доведе до по-влажни мусони като цяло и по-опустошителни наводнения като тези през този сезон.

Необходими са още изследвания, за да се определи каква точно роля са изиграли климатичните промени за всяко от наводненията, но това може да е знак за предстоящи събития.

Прочети цялата публикация