Fakti.bg | 14.09.2024 18:17:43 | 28

"Хизбула": Не искаме война с Израел, но ще отговорим с цената на много загуби от двете страни

Наим Касем, номер две в подкрепяната от Иран ливанска групировка "Хизбула", говори, след като министърът на отбраната Йоав Галант заяви, че Израел е решен да възстанови сигурността на северния си фронт, пише France24, цитирана от ФОКУС.

Миналата седмица Галант заяви пред израелските войски, че "се подготвяме за всичко, което може да се случи на север".

В речта си в Бейрут Касем заявява: "Нямаме намерение да воюваме, тъй като смятаме, че това няма да е полезно".

"Ако обаче Израел отприщи война, ние ще се изправим срещу нея - и ще има големи загуби и от двете страни", отбелязва той.

"Ако те смятат, че такава война ще позволи на 100 000 разселени хора да се завърнат по домовете си ... отправяме това предупреждение: подгответе се да се справите с още стотици хиляди разселени хора.“

"Хизбула" разменя почти ежедневен огън с израелските сили в подкрепа на съюзника си ХАМАС, откакто нападението на палестинската войнствена групировка срещу Израел на 7 октомври предизвика война в Газа.

Хиляди хора, живеещи в граничния район на двете държави, са разселени от боевете.

По данни на AFP в резултат на трансграничното насилие от началото на октомври в Ливан са загинали 623 души, предимно бойци, но и най-малко 142 цивилни.

От израелска страна, включително в анексираните Голански възвишения, властите обявиха смъртта на най-малко 24 войници и 26 цивилни.

В събота (14 септември) Касем казва за разселените в Израел: "Невъзможно е да ги върнем обратно, независимо от жертвите, които са дадени".

"Затова отделете време и помислете, преди да вземете решение. Ние сме подготвени за всякаква възможност."

В края на август израелските военни заявиха, че са осуетили голямо нападение на Хизбула, целящо да отмъсти за военен командир, убит при израелски въздушен удар близо до Бейрут.

Израел заяви, че е унищожил "хиляди" ракетни установки на "Хизбула", докато ливанската групировка настояваше, че е обстрелвала границата с безпилотни самолети и ракети.

Това бе може би най-голямата размяна на огън между Израел и "Хизбула" от началото на войната в Газа.

Оттогава обаче насилието е намаляло, като анализаторите смятат, че и двете страни искат да избегнат по-широко регионално разпалване.

Прочети цялата публикация