Fakti.bg | 18.09.2024 20:58:06 | 38

ПСЖ страда, но успя да пробие Жирона в Шампионската лига

Пари Сен Жермен победи с 1:0 на Жирона в първия си мач от основната фаза на Шампионската лига. Френският гранд стигна до успеха изключително драматично. След една дузина пропуски, домакините дочакаха груба грешка на вратаря на испанския тим Пауло Гасанига в последните секунди на редовното време, за да грабнат трите точки.

Отборът на Луис Енрике е безгрешен от началото на сезона и има 5 поредни победи във всички турнири. Жирона пък не успя да поднесе изненада в дебюта си в най-силното клубно състезание, макар че беше много близо до това да удържи нулевото равенство.

На вратата на домакините застана Матвей Сафонов, който замени контузения Джанлуиджи Донарума. В средата на терена Луис Енрике предпочете Фабиан Руис пред новото попълнение Жоао Невеш, а в предни позиции стартираха Усман Дембеле, Марко Асенсио и Брадли Баркола.

Жирона също излезе с трима нападатели - Виктор Циганков, Браян Хил и Кристиан Стуани. 37-годишният аржентинец стана вторият най-възрастен полеви футболист, който дебютира в Шампионската лига. В халфовата линия Мичел заложи на Иван Мартин, Ориол Ромеу и Дони ван де Беек.

От самото начало домакините се настаниха в противниковата половина, но футболистите на Жирона не се стъписаха. Високата преса на ПСЖ позволи на няколко пъти топката да бъде отнета в близост до наказателното поле на гостите, но без това да доведе до сериозна голова опасност. Дембеле беше много активен, но прекаляваше с индивидуалните изяви. Първата добра възможност се откри пред Уарен Заир-Емери, но неговият удар беше блокиран и топката излезе в корнер.

В 13-ата минута младият халф на парижани елегантно подаде с пета към Асенсио, който веднага шутира, но в аут. Малко след това Жирона организира хубава атака, но Ван де Беек се подхлъзна и моментът отмина. Постепенно натискът на ПСЖ утихна и това изнерви феновете на "Парк де Пренс". Французите нямаха никакви свободни пространства, което ги затрудняваше, а техният съперник беше доволен от по-бавното темпо.

В 35-ата минута Ашраф Хакими напредна отдясно, но центрира право в ръцете на Пауло Гасанига. Малко по-късно Дембеле потърси далечния ъгъл на вратата, но твърде неточно. В 39-ата минута Асенсио напусна с контузия и вместо него на терена се появи Рандал Коло Муани. Домакините продължиха с бледото си представяне и почивката дойде при нулево равенство, а двата тима не отправиха нито един точен изстрел към някоя от вратите.

Луис Енрике не направи смени на полувремето, но явно беше казал на футболистите си да вдигнат оборотите. В 51-ата минута Гасанига не се намеси убедително след центриране на Хакими, но негов съотборник реагира бързо и изчисти. Гостите действаха със самочувствие и атаките им не бяха никак безопасни. В 54-ата минута Коло Муани изведе Дембеле на скорост, но крилото позволи на Ладислав Крейчи да го настигне и да избие топката от краката му с рискован шпагат в наказателното поле.

В 57-ата минута Дембеле влезе от десния фланг към центъра и шутира, но Гасанига внимаваше. Малко по-късно при идентична ситуация френският национал нацели гредата. Луис Енрике освежи състава си с включването на Канг-Ин Лий, Жоао Невеш и Дезире Дуе. Домакините почти не излизаха от половината на Жирона, но не можеха да преодолеят отбранителния вал на каталунския тим. В 71-ата минута Коло Муани стреля опасно с глава, но на сантиметри от целта. Последва и хубав рейд на Хакими по дясното крило, но нямаше кой да засече подаването му.

В 78-ата минута Хакими шутира от пряк свободен удар, но високо над напречната греда. След това пък изстрел на Коло Муани беше отклонен в корнер. Пред нападателя се откри още един шанс в 82-ата минута, но топката отново не пожела да влезе във вратата. Хакими също пропусна очи в очи с Гасанига, стреляйки в него. Жирона по никакъв начин не успяваше да противодейства, но късметът беше на страната на гостите.