Американски конгресмен: Сърбия е много по-близка до нас, отколкото до Русия и Китай
Засилването на военното сътрудничество, осигуряването на ресурси за използване на литиевия потенциал, като същевременно се опазва околната среда, както и съвместното икономическо развитие – това са най-важните области в отношенията между САЩ и Сърбия, каза за „Гласът на Америка“ конгресменът демократ Ерик Суолуъл, цитиран от сръбското издание „Данас“, предаде БТА.
Представителят на Калифорния в долната камара на Конгреса смята, че укрепването на военното сътрудничество е много важно и че САЩ и Сърбия могат да си предложат много повече, отколкото е случаят с Русия или Китай.
„Съществуващите и бъдещите отношения между САЩ и Сърбия нямат граници. Те се развиват непрекъснато през последното десетилетие. Сърбия се доказа като важен партньор в областта на сигурността, когато става дума за нашия най-висок приоритет – събитията в Украйна. Трябва да бъдем реалисти и да се опитаме да смекчим други влияния. Най-добрият начин да направим това е свободата, нашата икономика и ценности. В това отношение Сърбия е много по-близка до нас, отколкото до Русия и Китай“, каза Суолуъл за „Гласът на Америка“ в деня, в който САЩ и Сърбия подписаха стратегическо споразумение за сътрудничество в областта на енергетиката.
Факт е обаче, че вицепремиерът на Сърбия Александър Вулин, човек от санкционния списък на САЩ, наскоро посети Русия, където разговаря с президента Владимир Путин, припомнят от „Данас“. Освен това не след дълго Китай посети друг високопоставен сръбски служител – министърът на вътрешните работи и вицепремиер Ивица Дачич.
Няколко събеседници на „Гласът на Америка“ наскоро изтълкуваха подобни ходове като пречки пред европейския път на Сърбия, която е кандидат за членство в Европейския съюз, но и пред засилването на сътрудничеството със западните страни.
Също така, въпреки призивите и очакванията на посредниците и международната общност, все още не е сложен край на продължаващия десетилетия спор между Сърбия и Косово, което трябва да даде възможност за нормализиране на отношенията между двете страни и да допринесе за напредъка на тяхната интеграция в евроатлантическите структури, припомня сръбското издание.
Суолуъл каза пред „Гласът на Америка“, че очаква страните в процеса да изпълнят договореното. „Наскоро публикувах изявление, което съответства на позицията на американското посолство в Косово, което не е доволно от отношението на правителството на Курти към някои сърби. Въпреки това имам пълна надежда, че рамката, която беше договорена, ще бъде приложена“, заключи конгресменът.
Както припомнят от ‚Данас“, през последните седмици и месеци властите в Прищина предприеха редица мерки срещу това, което те наричат паралелни сръбски институции. Закриването местната администрация и други сръбски правителствени институции в четири общини в Северно Косово, беше предшествано от затварянето на клоновете на сръбските пощи, което предизвика критики от САЩ и Европейския съюз. Друг ход на Прищина, който предизвика напрежение в началото на годината, беше въвеждането на еврото като единствената законна валута в Косово, което повлия за решението за премахване на сръбския динар като платежно средство в Косово.
Прочети цялата публикация