Украйна: Русия планира удари срещу ядрени обекти преди зимата
Mинистърът на външните работи на Украйна Андрий Сибига заяви днес, че Русия планира да нанесе удари по украински ядрени съоръжения преди началото на зимата, и призова Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) и съюзниците на Украйна да създадат постоянни мисии за наблюдение на атомните централи в страната, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
"По данни на украинското разузнаване Кремъл подготвя удари по критични за украинската ядрена енергетика обекти преди зимата", написа Сибига в "Екс". "По-конкретно, това се отнася за отворени разпределителни устройства в (атомните електроцентрали и) и преносни подстанции, които са от решаващо значение за безопасната експлоатация на ядрената енергия", добави той.
Украинският външен министър не уточни защо Киев смята, че Кремъл подготвя подобни удари.
Москва и МААЕ засега не са отговорили на запитванията на Ройтерс за коментар.
Ръководителят на канцеларията на украинския президент Володимир Зеленски Андрий Ермак от своя страна призова за бърз глобален отговор на предполагаемата заплаха от руски удар срещу ядрен обект.
"Това е подготовка за възможен сценарий на ядрена катастрофа. Русия е терорист", написа Ермак в канала си в "Телеграм".
"Те трябва да бъдат спрени тук и сега. Страните от Запада и Глобалния юг трябва да реагират остро на подготовката за терор", добави Ермак.
Русия води военна кампания с военни удари срещу украинската електрпреносна мрежа от есента на 2022 г., след като нахлу в страната през февруари същата година, отбелязва Ройтерс.
Нападенията повредиха или унищожиха по-голямата част от украинските мощности за производство на топлинна енергия. Понякога биват поразявани и водноелектрически централи, но контролирани от Киев ядрени съоръжения засега не са били вземани на мушка.
Украйна и преди е обвинявала Русия в ядрен шантаж, след като през март 2022 г., в началото на инвазията, руските сили окупираха Запорожката АЕЦ. От своя страна Москва отрича подобни твърдения.
Двете страни неведнъж са си отправяли взаимни обвинения в обстрелване на райони, намиращи се в близост до Запорожката АЕЦ, което на няколко пъти прекъсна електропроводите към най-голямата атомна електроцентрала в Европа, увеличавайки вероятността от прекъсване на електрозахранването, което би могло да доведе до ядрена авария, отбелязва Ройтерс.
Генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси е посещавал неведнъж както Украйна, така и Русия, след избухването на войната и е призовавал двете страни да не влизат в сражения в близост до ядрени съоръжения.
"Смятам, че винаги съществува риск, когато има възможност за атака срещу атомна електроцентрала", каза той при посещението си в Киев по-рано този месец.
Прочети цялата публикация




Тоталната война - кулминацията на путинизма
Руската армия - амбициозни планове за Украйна, но скромни успехи на фронта
Боен опит! Бившият шеф на ЦРУ иска САЩ да научат нова концепция за водене на война от украинската армия
1500 дни война: Русия прилага "нова тактика" в Украйна?
Кога атаките срещу цивилни инфраструктурни обекти представляват военни престъпления?
Израел предупреди Иран, че атаките ще ескалират! Доналд Тръмп твърди, че преговорите за спиране на войната напредват
Най-големият удар на Украйна срещу Русия! Киев унищожи плана на Путин да се възползва от войната в Иран
Русия хвърля срещу Украйна морската пехота на Крим
Украинската армия поставя все по-големи предизвикателства пред Москва на фронта
Мадуро – отвлечен. Хаменей – убит. В опасност ли е Путин?
ЕС чака встъпването в длъжност на Мадяр, за да поднови дискусиите за заем за Украйна и антируски санкции
The Wall Street Journal: Европа готви план за отбрана при НАТО без САЩ
Ванс: Спирането на директните продажби на оръжие на Украйна е едно от основните ни постижения
От днес затварят подземната улица
Важно за шофьорите: Затварят кръстовище в Бургас от днес
Зеленски притеснен: Не сме приоритет. Войната в Близкия изток може да забави доставките на „Patriot“ за Украйна
Ванс: Галибаф управлява Иран. Техеран трябва да се откаже от ядрената си програма, за да е част от световната икономика
Над 20 кораба преминали през американската блокада на Ормузкия проток за ден, шест съда се отказали
Излезе априлският Patch Tuesday
Хакерска атака повиши пазарната капитализация на компания с милиард долара