Най-големият износител на петрол се готви за спад на цените в световен мащаб
Саудитска Арабия е на път да се откаже от неофициалната си цел за поддържане на цената на петрола около 100 долара за барел, като се подготвя да увеличи добива от 1 декември. Страната изглежда приема възможността за по-ниски цени на суровината, съобщава The Financial Times, цитирано от Фокус.
Първоначалните планове на кралството бяха да стартира увеличението на производството през октомври, но двумесечното отлагане породи различни спекулации. В същото време, цената на петрола Brent се понижи до нива под 70 долара за барел, което е най-ниското ниво от декември 2021 г.
Въпреки това, Рияд планира да започне увеличаването на производството през декември, дори ако това доведе до по-дълъг период на ниски цени на петрола.
Тази промяна в политиката е значителна за Саудитска Арабия, която в последните години, заедно с други членове на ОПЕК+, редовно намаляваше добива, за да поддържа цените на високото ниво.
Средната цена на петрола Brent за 2022 г. беше 99 долара за барел – най-високото ниво за последните осем години, до голяма степен заради геополитическото напрежение, породено от войната в Украйна. Въпреки това, предлагането на петрол извън ОПЕК, особено от САЩ, както и намаленото търсене от Китай, постепенно оказаха натиск върху цените.
Саудитска Арабия се нуждае от цена около 100 долара за барел, за да поддържа балансиран бюджет и да финансира амбициозните мегапроекти на престолонаследника принц Мохамед бин Салман, посочва МВФ.
Въпреки това, кралството не желае да продължава да губи пазарен дял в полза на други производители. Саудитска Арабия смята, че има достатъчно други финансови източници, за да се справи с евентуален период на по-ниски цени на петрола.
Важно е да се отбележи, че страната е поела значителна част от съкращенията на производството в рамките на ОПЕК+, намалявайки добива с два милиона барела на ден през последните две години – повече от една трета от общите съкращения в организацията.
В момента Саудитска Арабия произвежда 8,9 милиона барела на ден – най-ниското ниво от 2011 г. Според новия план, страната ще увеличи добива с 83 000 барела дневно от декември и постепенно ще достигне общо увеличение с един милион барела на ден до края на 2025 г.
Прочети цялата публикация