Fakti.bg | 08.10.2024 21:30:11 | 32

Сексът за сдобряване - добра идея ли е?

Всички сме запознати със сдобряващия секс – много филми представят идеята за кавгата, приключваща със страстно помирение, като върховен триумф на любовта над злободневните дрязги и проблеми. Подобен контраст между сексуалната интимност и разрешаването на напрежението в отношенията обаче може да бъде вреден за връзката в дългосрочен план, предупреждават психолозите и семейните терапевти. Според тях цикълът на повтарящи се конфликти, водещи до страст, може да засили конфликтите като начин за постигане на близост, пише passion.bg.

Някои биха определили това като нелепо предупреждение – нима е по-добре да се цупите и да не си говорите с часове, вместо да се хвърлите между чаршафите? Ето за какво да внимаваме:

Този полов акт се случва след интензивен спор или дори раздяла с цел повторно свързване с партньора, след като напрежението и конфликтът са утихнали. Да, една пълноценна връзка несъмнено трябва да включва интимност. Знаем, че лишаването от близост и секс си е чиста проба манипулация, а това е огромен червен флаг за бъдещето ви като двойка.

Психолозите изтъкват, че несъгласията са нормални във всяка връзка и не определят нейния успех или провал, стига по време на спор да се отнасяме към личността срещу нас с уважение и да ценим нейното мнение и физическа неприкосновеност. Дори и за миг това да изчезнe, значи основата на любовта я няма. За повечето връзки замяната на негативните чувства като гняв и негодувание със секс е прекрасен вариант партньорите „да си излеят“ емоциите, за да поговорят след това спокойно. Но каква е причината яростта да преминава толкова лесно в страст?

За много двойки разногласията, повишаването на тон и сърденето могат да бъдат обичаен начин, по който протича денят им. Те сякаш просто така си общуват и най-дребната спънка е повод за скандал. Това може да е проблем, тъй като негативните преживявания стават основни, а сексът – единственият или най-мощният „инструмент” да се върне позитивността в отношенията, казва терапевтът Гарисън Уолен.

С течение на времето споровете могат да се превърнат в начин на комуникация или дори в нещо като предигра – вариация на BDSM, където грубият език, гузната съвест и своеобразната борба за надмощие разпалват искрата.

Ето затова следващия път, когато сте ужасно ядосани на половинката, си подарете освобождаване от стреса с разходка на чист въздух, интензивен спорт, отпускаща гореща вана или масаж, но нека половинката ви да разбере, че се нуждаете от време и пространство, за да комуникирате адекватно, а не бягате от наболялата тема.

Сексът има мощен релаксиращ и успокояващ ефект върху мозъка, а физическата близост е предпоставка да се стопи и емоционалната дистанция. Неслучайно след проведени анкети много от хората са посочили, че сдобряващият секс е най-добрият, който са правили. Има си и психологически термин, обясняващ феномена, наречен трансфер на възбуда. Адреналинът, породен от спора, се прехвърля в сексуалната възбуда, усилвайки цялостното усещане.

Ако трябва да обобщим потенциалните рискове на подобна практика, това са:

За да сме напълно обективни, не бива да отричаме и ползите от подобна форма на интимност. Ето ги и тях:

Ако усещате, че връзката ви е като буре с барут, което избухва при най-малкия повод, не чакайте да се разрази кавга, за да потърсите път към другия с интимност и внимание – превенцията е идеалното решение, а малките жестове градят най-крепките основи в любовта. Отдавайте се по-често на откровени разговори, така няма с изненада да установите, че партньорът ви има коренно различни виждания от вас.

А що се отнася до страстта, няма нищо по-хубаво да поддържате пламъка жив с разнообразие в спалнята: поговорете си за пикантните фантазии, които ви влудяват, разгледайте добър сексшоп онлайн и провокирайте отново интереса си един към друг. Бурната и неудържима страст е най-удовлетворяваща, когато почива върху хармония и разбирателство. Дразгите са неизбежни, но за да ги преодолеете, на първо място следва да влагате търпение, ум и дипломация, а не плътска съблазън.

Прочети цялата публикация